Vodné prvky v záhrade uvítajú nielen zvieratá a hmyz. Poďte si postaviť záhradné jazierko

12. júna 2024 ∙ 5 min čítanie

Premýšľali ste už niekedy nad tým, ako premeniť svoju záhradu na oázu pokoja a pohody? Záhradné jazierko môže byť presne to, čo potrebujete! S trochou plánovania, správnym vybavením a štipkou nadšenia sa môžete pustiť do tvorby svojho malého raja.

Záhradné jazierko: Prvý krok k dokonalému relaxu

Pred vykopávaním jamy v trávniku musíte zvážiť, kam jazierko umiestnite, aké veľké by malo byť a čo v ňom chcete mať - rastliny, ryby alebo možno zlatý poklad?

Plánovanie a návrh

Plánovanie je základom. Vyberte si miesto chránené pred vetrom a dostatočne priestranné pre relaxačnú zónu okolo jazierka. Rozhodnite sa, aký tvar a veľkosť jazierka chcete.

Umiestnenie jazierka

Slnečné svetlo: Jazierko by malo byť na mieste, kde má aspoň 4 až 6 hodín slnečného svetla denne, čo je dôležité pre rast vodných rastlín.

Tieň: Čiastočný tieň je tiež prospešný, pretože pomáha predchádzať nadmernému rastu rias a udržuje vodu chladnejšiu.

Ochrana pred vetrom: Jazierko by malo byť umiestnené na mieste chránenom pred silným vetrom, ktorý by mohol do vody zaniesť lístie a nečistoty.

Veľkosť, tvar a hĺbka jazierka

Veľkosť jazierka samozrejme závisí od priestoru, ktorý máte k dispozícii, a od toho, aké rastliny a ryby v ňom chcete mať. Väčšie jazierka sú z hľadiska ekosystému stabilnejšie. Nepravidelné tvary vyzerajú prirodzenejšie, zatiaľ čo formálne tvary môžu pôsobiť elegantne a lepšie ladia s detailne upravenými záhradami. 

Zhodnotenie pozemku: Preskúmajte kvalitu pôdy a zistite, či sú potrebné nejaké úpravy. Ak je pôda príliš ílovitá, možno bude potrebné pridať piesok pre lepšiu drenáž - nechcete predsa vytvoriť močarinu.

Zvoľte si materiál: Najčastejšie sa používa jazierková fólia, ale môžete siahnuť aj po tvarovaných plastových alebo sklolaminátových nádržiach. Fólia je flexibilnejšia a umožňuje vám vytvarovať jazierko podľa vašich predstáv.

Ako postaviť záhradné jazierko: krok za krokom

 • Výkop: Vykopte jamu podľa vami zvoleného tvaru a hĺbky. Nezabudnite na rôzne hĺbkové zóny (pobrežná zóna, plytká zóna a hlboká zóna) pre rôzne druhy rastlín. Ak chcete v jazierku chovať ryby, jeho hĺbka by mala byť aspoň 60 cm, aby prežili zimné obdobie. A pozor na krtkov, aby vás neprekvapili!
 • Podklad: Na zeminu položte ochrannú geotextíliu, ktorá chráni fóliu jazierka pred poškodením kameňmi a koreňmi.
 • Fólia: Rozprestrite jazierkovú fóliu a starostlivo ju upravte tak, aby hladko sedela v jame. Okraje zafixujte kameňmi alebo zeminou - a je to, jazierko drží!
 • Napustenie: Jazierko postupne napĺňajte vodou. Pomaly, aby sa fólia dobre usadila! Keď je jazierko plné, môžete začať pridávať rastliny a prípadne ryby. Alebo možno zlatú rybku, ktorá splní vaše tri želania!

Záhradná dekorácia: Kúzlo detailov

Teraz, keď máte svoje jazierko, je čas na zábavnejšiu časť - dekorácie! Okrem rastlín a rýb môžete do jazierka pridať rôzne prvky, ktoré ho oživia a dodajú mu osobitý charakter.

 1. Vodné rastliny: Lekná, vodomor alebo plávajúce rastliny ako vodný hyacint. Pomáhajú udržiavať vodu čistú a okysličenú.
 2. Ozdobné kamene: Umiestnite kamene po okrajoch jazierka alebo vytvorte malé kamenné ostrovy vo vnútri jazierka.
 3. Fontány a vodopády: Pohybujúca sa voda je nielen krásna na pohľad, ale zabezpečuje aj okysličovanie a zabraňuje rastu rias.
 4. Osvetlenie: Solárne svetlá okolo jazierka vytvárajú úžasnú atmosféru vo večerných hodinách.

Relaxačná plocha: Ako si vytvoriť svoj kúsok raja

K jazierku patrí aj pohodlné miesto, kde si môžete oddýchnuť a užívať si pohľad na vodnú plochu. Stačí pár jednoduchých krokov a máte svoju relaxačnú zónu hotovú.

Záhradné náradie: Čo budete potrebovať

Skôr ako sa pustíte do práce, pripravte si základné záhradné náradie:

 1. Rýľ a lopata: Na vykopávanie a premiestňovanie pôdy.
 2. Fúrik: Na ľahšiu prepravu materiálov.
 3. Nožnice na rastliny: Na úpravu rastlín a kríkov.
 4. Kamene a štrk: Na dekoráciu a stabilizáciu okrajov jazierka.

Ako si vytvoriť relaxačnú zónu

 1. Pohodlné sedenie: Záhradné lavice, lehátka alebo dokonca hojdacia sieť. Vyberte si nábytok, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom.
 2. Tieň: Pergola, slnečník alebo plátno poskytnú tieň a ochranu pred slnkom.
 3. Rastliny: Okolo jazierka vysaďte okrasné kríky, kvitnúce rastliny a bylinky. Aromatické rastliny, ako napríklad levanduľa alebo rozmarín, dodajú príjemnú vôňu.
 4. Chodníky: Vytvorte cestičky z kameňov alebo dreva, ktoré povedú k jazierku a okolo neho. Pomôžu udržať záhradu čistú a uľahčia prístup.

Vaša záhradná oáza pokoja

Záhradné jazierko a relaxačná zóna okolo neho môžu vašu záhradu premeniť na miesto stvorené na oddych. Či už budete pozorovať ryby, alebo si len užívať pokojné chvíle na slnku, veríme, že vaša súkromná oáza vám prinesie veľa radosti a pohody.

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť