Vytvorte si v záhrade skvelé miesto na relaxáciu. Relaxujte na závesnom hojdacom kresle

10. mája 2023 ∙ 5 min čítanie

Pokud máte zahradu, víte, kolik práce stojí její pravidelná údržba. Proto byste neměli zapomínat vytvořit si na zahradě koutek, kde si můžete odpočinout po náročném pracovním dni. Každý zahrádkář si ho zaslouží.


Zahrada není jen tvrdá práce


Nejlepším místem pro odpočinek je zeleň. Proto by každá zahrada měla mít svou oázu klidu, místo, kde si můžete po práci sednout s knihou, sklenkou něčeho dobrého... prostě místo, na které se můžete těšit. Jak vytvořit relaxační koutek a kam ho umístit? Zahradu můžete rozdělit do několika základních zón:


Společenskou zónu

Ta by měla být co nejblíže domu nebo zahradnímu domku. Obvykle se jedná o terasy, pergoly. Místo, kde se scházíme při grilování, obědech a společných večerech. Neměl by zde chybět dostatečně velký jídelní stůl a židle, sedací souprava.


Ideální je, pokud je plocha zastíněná, pokud nemáte pergolu, o pohodlí se postarají terasové markýzy. Vyrábějí se v několika variantách. Jsou pevné i zatahovací a lze je ovládat na dálku. Pokud vás obtěžují zvědavé pohledy z ulice nebo od sousedů, použijte boční zástěny. Pak už vám nic nebrání užívat si posezení.


Relaxační zóna

Jak si zřídit zónu, která je určena výhradně pro relaxaci? Nejlepší je, když je tento koutek poněkud skrytý, aby vás nerušil hluk z domu nebo dětského hřiště. Před nákupem zahradních křesel a dalšího vybavení si ujasněte, zda chcete plochu ponechat travnatou, nebo ji zpevnit, například terasou, dlažbou apod. Od toho se bude odvíjet i výběr nábytku. Některé židle by mohly být zasazeny do trávy.

 

 

 

 

Aké záhradné stoličky a ležadlá si vybrať?

Tentoraz máte jasné kritérium: vyberiete si záhradný nábytok, na ktorom sa vám bude najlepšie relaxovať. Záhradné kreslá alebo ležadlá sú dobrou voľbou. Na rozdiel od záhradných kresiel majú aj podrúčky a opierky hlavy a dajú sa rôzne polohovať. Niektoré typy sú polstrované alebo ponúkajú priestor na nápoje.


Na dosiahnutie maximálneho pohodlia zvážte aj ďalšie dôležité vlastnosti:


- Nosnosť stoličky. Zvyčajne sa pohybuje od 80 kg do 140 kg. Vždy by ste však mali počítať s rezervou, aby kreslo alebo ležadlo vydržalo, ak si k vám napríklad príde sadnúť dieťa.

- Ležadlo a stolička musia byť stabilné. To platí najmä pre závesné modely. Stabilita súvisí aj s konštrukčnými materiálmi. Kovové a drevené konštrukcie sú ťažšie a bývajú stabilnejšie, zatiaľ čo plastové konštrukcie sú ľahké, a preto sú vhodné, ak plánujete záhradný nábytok často premiestňovať.

- Materiál lehátka alebo kresla. Nábytok sa vyrába v rôznych variantoch. Ak chcete taký, ktorý môžete nechať vonku a je vhodný k bazénu, vyberte si odolnú kovovú konštrukciu so špeciálnym výpletom, umelý ratan alebo plast. Drevené kreslá a ležadlá sa lepšie čistia a vyžadujú si viac starostlivosti.

- Rozmery lehátok a kresiel. Nejde len o to, aby ste sa do kresla pohodlne zmestili, ale aj o to, aby sa kreslo nakoniec zmestilo do záhrady, prípadne do záhradného domčeka alebo garáže, keď ho budete chcieť upratať. Jednou z možností je skladací záhradný nábytok.

 

 
Čo dokáže relaxačné kreslo alebo relaxačné ležadlo?

V prvom rade sa na ňom dobre odpočíva. K dispozícii sú aj ergonomické záhradné ležadlá alebo kreslá, ktoré majú tvar ľudskej postavy (zodpovedá písmenu S). Pohodlnejšie je aj to, ak sa dá ležadlo nakloniť. Pri niektorých typoch relaxačných kresiel a ležadiel si môžete nastaviť operadlo, opierku hlavy a pri iných aj tú, ktorá drží nohy. To však nie je všetko. V ponuke sú ležadlá so zatienením, kreslá, ktoré umožňujú hojdanie, alebo ležadlá pre viac ako jednu osobu.

Závesné hojdacie kreslo ponúka maximálne pohodlie

Hojdanie má na nás blahodarný účinok, upokojuje nás a cítime sa pri ňom dobre. Na príjemné hojdanie aj v záhrade existuje niekoľko možností:

- Ak máte v dosahu vzrastlé stromy, môžete na ne zavesiť hojdaciu sieť alebo hojdacie kreslo.
- Ak v blízkosti strom nie je, riešením môže byť závesné hojdacie kreslo, ktoré má špeciálnu samonosnú konštrukciu a nie je potrebné ho nikde kotviť. Stačí ho umiestniť tam, kde ho chcete mať. Môžete si tiež vybrať z rôznych dekorov a materiálov. Jednou zo zaujímavých možností je umelý ratan, ktorý odolá poveternostným vplyvom a má prírodný vzhľad. Kreslo môže byť vybavené pohodlným čalúnením.

TIP: Jednotlivé časti záhrad a ich usporiadanie sú tiež predmetom tzv. zónového záhradného dizajnu. Ten vám poradí, kam umiestniť úžitkové záhony, vzrastlé stromy, miesta na oddych a spoločenské stretnutia. A kde nechať priestor pre kúsok divočiny, kde si príroda môže robiť, čo chce.


Už teraz plánujete, kedy začnete sadiť, zbierať úrodu, kopať, kosiť... Nezabudnite si preto do diára zapísať oddychové okno. Vo svojej novej oddychovej zóne si to budete užívať.

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť