Dizajnéri radia: Ako vybrať nábytok do záhrady, pod pergolu alebo na terasu?

29. januára 2024 ∙ 5 min čítanie

Hľadáte dizajnové a pohodlné sedenie na terasu? Hľadáte nábytok pod záhradnú pergolu? Vonkajšiu sedaciu súpravu? Vďaka tipom od dizajnérov určite nespravíte chybu.

 
Ponorte sa do sveta aktuálnych trendov a inšpirujte sa tipmi, ako si vybrať vonkajší nábytok. Premeňte svoju záhradu na útulné a štýlové miesto na relax a zábavu. 
 
Záhrada už dávno nie je miestom, kam chodíte len okopávať zemiaky. Je to miesto na stretávanie a priestor na odpočinok. Aby bol výsledný dojem dokonalý, rozhodujúci je výber záhradného nábytku.
 
Aké trendy ovládajú svet záhradného nábytku
 
Vonkajší priestor sa stáva predĺžením interiéru. Výnimkou nie sú ani záhradné sedacie súpravy a pohovky, za ktoré by ste sa nemuseli hanbiť ani vo svojej obývačke.
Keďže ďalším trendom je udržateľnosť, v popredí sú nadčasové kúsky - najlepšie v prírodnom štýle. Moderný záhradný nábytok sa vyrába v neutrálnych odtieňoch, je pletený buď z dreva alebo z jeho imitácie a dopĺňajú ho pohodlné vankúše a deky.
Vonku by nemala chýbať záhradná hojdačka - či už v podobe lavičky alebo závesného hojdacieho kresla. Uvidíte, že vás okamžite vráti do bezstarostného detstva.
 
 • Multifunkčnosť
Štýl a funkčnosť by mali kráčať ruka v ruke. Preto sú ideálne tie sedacie súpravy, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť počtu hostí. Skvelé sú aj lavice s úložným priestorom, a ak máte menšiu záhradu, oceníte skladací nábytok.
 
 • Kontakt s prírodou
Materiál by mal vyzerať tak, že patrí do vonkajšieho priestoru a nábytok je jeho prirodzenou súčasťou. Zamilujte si napríklad ratanový nábytok (aj umelý ratan) alebo drevené prvky.
 
 • Pohodlie
Ak vám záhradná sedacia súprava nestačí, môžete si rovno zaobstarať posteľ. Nielenže je to mimoriadne pohodlný kus nábytku, ale aj skvele vyzerá - nielen pri bazéne.
 
 • Bezúdržbové materiály
Je dôležité, aby ste netrávili viac času starostlivosťou o nábytok ako oddychom na ňom. Preto si vyberte materiály, ktoré nepotrebujú pravidelnú impregnáciu alebo čistenie, keď spadne pár kvapiek vody. Preto je tento rok trendom nábytok z umelého ratanu - spája totiž dokonalý prírodný vzhľad s dlhou životnosťou.
 
 • Farebné detaily
Dominujú prírodné odtiene a jemné pastelové farby. Pridanie výrazného farebného prvku, napríklad červeného vankúša, môže priestor ešte viac oživiť.
 
Ako si vybrať záhradnú sedaciu súpravu
 
Veľkosť sedačky vyberte podľa veľkosti priestoru, ktorý máte k dispozícii. Čím väčšia záhrada, tým viac sedadiel si môžete dovoliť - bola by škoda zaplniť väčšinu vonkajšieho priestoru nábytkom. Či už hľadáte sedačky na terasu alebo pod záhradnú pergolu, v ponuke nechýbajú menšie, stredné a veľké súpravy, takže si zaručene nájdete niečo, čo vám bude vyhovovať.
Ďalej si premyslite, ako často budete sedaciu súpravu používať a na aký účel. Či to bude len na príležitostné grilovanie, alebo či tam chcete tráviť čas aj cez deň, pozývať priateľov alebo sa večer pohodlne usadiť a vychutnávať si víno v záhrade.
 • Vyberte si sedaciu súpravu odolnú voči poveternostným vplyvom, vyhnite sa nábytku určenému do interiéru.
 • Rozhodnite sa pre materiály, ktoré sa ľahko udržiavajú.
 • Zvoľte farby, ktoré budú ladiť s fasádou domu a dopĺňať prírodné tóny záhrady.
 • Nezabudnite na útulné doplnky, ako sú vankúše, deky, sviečky alebo vonkajšie LED svietidlá.
 • Bonusom je variabilita, vďaka ktorej môžete sedaciu súpravu ľahko preskladať.
Oplatí sa lacný záhradný nábytok?
 
Trendom je kupovať kvalitné kusy. Vďaka tomu ušetríte peniaze, nábytok vám vydrží dlhšie a nebudete musieť každý rok kupovať nový nábytok.
S trochou šikovnosti však môžete nájsť aj kvalitný lacný záhradný nábytok, ktorého kúpu nebudete ľutovať:
 1. Hľadajte zľavy a výpredaje. Často môžete nájsť luxusné kúsky za prekvapivo nízke ceny. Určite sa oplatí nakupovať mimo hlavnej sezóny, čiže v lete.
 2. Ak ste šikovní, môžete si vyrobiť vonkajší nábytok na terasu z paliet alebo dať nový život starším kúskom.
 3. Buďte minimalistickí, pokiaľ ide o počet kusov nábytku. Kúpte si radšej 2 kvalitné kreslá ako celú lacnú sedacie súpravu.
 4. Zvoľte imitáciu prírodných materiálov, ako je umelý ratan - sú lacnejšie, vyzerajú skvele a vydržia dlhšie.
Investujte do nábytku, ktorý vám prináša radosť

Pri výbere myslite na harmóniu s okolitým prostredím a snažte sa nájsť rovnováhu medzi štýlom a pohodlím. Či už sa rozhodnete pre nadčasový ratanový nábytok, multifunkčnú sedaciu súpravu alebo minimalizmus s niekoľkými kvalitnými kúskami, vždy vyberajte s ohľadom na svoj životný štýl a potreby.

 

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť