Ako sa starať o záhradný ratanový nábytok?

29. mája 2023 ∙ 5 min čítanie

Vďaka svojmu prírodnému vzhľadu je ratanový záhradný nábytok veľmi obľúbený. Viete, ako sa starať o prírodný aj umelý ratan, aby vám slúžil čo najdlhšie?

Viete, ako sa starať o záhradný nábytok z prírodného a umelého ratanu?

Ratan je veľmi obľúbený materiál, najmä pre výrobu nábytku určeného na sedenie v záhrade alebo na terase. Ale ako správne starať sa o takýto nábytok? Je starostlivosť o prírodný ratan jednoduchšia ako o umelý ratan?

Ako vybrať sadu záhradného nábytku?

Hlavným kritériom pri výbere záhradného nábytku z ratanu by malo byť jeho umiestnenie. Bude sa nachádzať v zatvorenom priestore alebo bude vystavený všetkým poveternostným vplyvom? Plánujete ho zimovať? Budete často manipulovať s nábytkom a presúvať ho podľa potreby? Koľko času plánujete venovať jeho údržbe?

Ak ste si zodpovedali tieto otázky, máte dve možnosti voľby materiálu záhradného nábytku: prírodný a umelý ratan. Každý z nich má svoje špecifiká.

Ako sa starať o záhradný nábytok z ratanu?

Prírodný ratan je veľmi obľúbený materiál, ktorý sa vyrába z palem rastúcich v pralesoch Malezského polostrova, Singapuru alebo Filipín. Cesta ratanového nábytku až k vám domov je dlhá a náročná, čo sa môže premietnuť do jeho ceny. Na druhej strane je to prírodný materiál, ktorý pri správnej starostlivosti má veľmi dlhú životnosť.

Niektorí ľudia si myslia, že sa oňho netreba starať. To nie je pravda. Okrem pravidelného čistenia, pri ktorom postačuje jemná handra a mydlová voda, je vhodná aj ochranná vrstva, ktorú možno aplikovať bezfarebným lakom alebo inými špeciálnymi prípravkami. Prírodný ratan môže pod vplyvom slnka vyblednúť a popraskať. Taktiež nie je príliš vhodný vo vlhkom prostredí, kde môže vzniknúť plesňová infekcia.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že prírodný ratan nie je vhodné nechať vonku počas celého roka, ani na miestach, kde môže byť vystavený dažďu alebo vlhkosti (otvorené terasy alebo pergoly). Aj pri priamom slnečnom žiarení sa životnosť nábytku skracuje.

Záhradný nábytok z umelého ratanu

Ak sa vám páči prírodný ratan, ale potrebujete odolnejší záhradný nábytok, zvoľte umelý ratan. Na prvý pohľad je takmer nerozoznateľný od prírodného ratanu. Vyrába sa zo špeciálnej plastovej zmesi, z ktorej sa vyrábajú dlhé pruhy, ktoré sa namotávajú na pevnú konštrukciu. U kvalitného nábytku sa vyplieta ručne. Od prírodného ratanu sa tak líši použitým materiálom, pričom spracovanie je podobné.

K dispozícii sú rôzne sady záhradného nábytku z ratanu, či už ide o ratanové stoličky, stolíky, lehátka alebo veľké luxusné sedacie súpravy. Umelý ratan sa vyrába z plastu nazývaného polyetylén. Vďaka tomu si nábytok udržiava stálu farbu a nepodlieha vplyvu vlhkosti alebo slnečného žiarenia. Preto je ideálnou voľbou do záhrady, ale aj k bazénu alebo pod pergolu.

Ako sa starať o umelý ratan?

Jeho nevýhodou môže byť, že ide o neprírodný materiál, ale s jeho starostlivosťou to budete mať veľmi jednoduché. Je takmer nulová.

  • Pre starostlivosť o nábytok z umelého ratanu nepotrebujete žiadne špeciálne prípravky ani čistiace prostriedky. Postačí vám handra a voda.
  • Špinu a prach môžete jednoducho vyluxovať alebo opláchnuť záhradnou hadicou. Vyhnite sa však vysokotlakovým čističom, príliš horúcej vode a silným čistiacim prostriedkom na báze kyselín. Nie sú vhodné ani abrazívne prostriedky (piesok atď.).
  • Nepoužívajte ostré predmety (kefy, drôtovky) ani agresívne čistiace prostriedky. Stačí obyčajný kuchynský saponát, teplá voda a handra.
  • Drobné škrabance a iné chyby je možné ľahko opraviť. Dokáže to aj ten, kto nemá veľké zručnosti. K dispozícii sú kompletné opravné sady alebo je možné zakúpiť samotné ratanové pásy. Nie je nutné okamžite meniť celý kus nábytku za nový.

Ratanové stoličky a ďalší nábytok z tohto umelého materiálu majú ďalšiu výhodu. Sú veľmi ľahké. Hodia sa preto na prenášanie a je ich možné zoskladňovať. Nie je problém ich presunúť napríklad do záhradnej chatky na zimu.

TIP: Chcete predĺžiť životnosť nábytku z umelého ratanu? Získajte ochranné plachty. Sú vhodné nielen na zimu, ale aj pri nepriaznivom počasí. Tým predĺžite životnosť záhradného nábytku o niekoľko rokov.

 

Vyberajte kvalitný ratanový nábytok

Na trhu nájdete lacnejšie aj drahšie varianty záhradného nábytku z umelého ratanu. Ak chcete dobre investovať svoje financie, dávajte pozor nielen na kvalitu vypletania, ale aj na to, z čoho je vyrobená konštrukcia. U najlacnejších možno použili drevo, ktoré potom rýchlo podlieha pliesni a je ťažké na prenášanie. Ideálna je konštrukcia z hliníka - je ľahká, nehrdzavie a vydrží naozaj dlho.

Taký set záhradného nábytku sa usadí u vás na záhrade, terase alebo napríklad na balkóne?

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť