Novinky vo svete interiérového dizajnu: Aké trendy definujú rok 2024?

4. januára 2024 ∙ 5 min čítanie

Nemusíte byť profesionálny dizajnér, aby ste mali dokonale vyladený moderný interiér. Stačí sa držať jednoduchosti a šikovných farebných kombinácií. Ako na to?

 

Tento rok sa vyznačuje funkčnosťou, jednoduchosťou a estetickým vzhľadom. Môžete sa inšpirovať futuristickým vzhľadom alebo retro návratom ku klasike.

Ako zladiť interiér svojho bytu alebo domu v roku 2024? Inšpirujte sa 5 tipmi

Nový rok prináša spomalenie. Trendy sú preto v kontraste s okolitým hektickým svetom. Dominujú jednoduché interiéry s niekoľkými kusmi nábytku, ktoré však majú zmysel a hlbšiu hodnotu. Trendom je minimalizmus, teda opak hromadenia vecí.

1. Udržateľnosť a multifunkčnosť

Hlavnú úlohu hrajú prírodné materiály, najmä drevo. Ak sa vám páči škandinávsky štýl, máte vyhraté. Okrem udržateľnosti je dôležitá aj multifunkčnosť a nadčasovosť.

2. Farebné trendy

V roku 2024 dominujú neutrálne farby, najmä odtiene hnedej a sivej. Chybu neurobíte ani s tehlovou, šalviovo zelenou, kobaltovou modrou alebo kašmírovou. Ak chcete byť odvážni, môžete upútať pozornosť výraznými farebnými kombináciami - napríklad červenou pohovkou a modrou taburetkou.

3. Príroda v interiéri

Nebojte sa zbúrať hranice medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Ak do svojho domu alebo bytu vnesiete prírodné prvky, ako sú živé rastliny a prirodzené svetlo, získate estetický interiér s útulnou atmosférou.

4. Futurizmus

Siahnite po netradičných tvaroch, inovatívnych materiáloch a svetelných efektoch. Trendom sú inteligentné technologické systémy zabudované priamo do nábytku.

5. Retro

Protipólom futurizmu je retro štýl. V roku 2024 môžete očakávať obnovený záujem o vintage dizajn a klasické prvky minulých desaťročí. Žiadaná je kombinácia moderných materiálov a technológií s tradičným dizajnom.

Ako si vybrať rozkladaciu pohovku alebo sediacu súpravu

Výber spočíva v hľadaní rovnováhy medzi štýlom, pohodlím a funkčnosťou. Prvým krokom je posúdenie priestoru. Zvážte jeho veľkosť a premyslite si, na čo má priestor slúžiť - či na relaxáciu, zábavu alebo má byť multifunkčný.

Ak ste už interiér vymaľovali a kúpili ďalšie kusy nábytku, zakomponujte sedaciu súpravu do tejto schémy a snažte sa, aby všetko ladilo.

  • Bohaté textúry a vzory na sedacích súpravách dodajú miestnosti hĺbku a charakter.
  • Jasné a odvážne farby sofy vnesú do miestnosti energiu a dynamiku.
  • Jemné farby sú skvelé do oddychovej zóny.

TIP: Vankúše, prehozy a iné doplnky zútulnia pohovku. Len si predstavte, že sa do nich večer zababušíte s knihou alebo pri sledovaní filmu.

Nie je to len o vzhľade. Myslite prakticky

Máte malé deti? Žijete v jednej domácnosti so psom alebo mačkou? Vyberte si materiály, ktoré sú odolné a ľahko sa udržiavajú.

Dôležitým faktorom je aj pohodlie - zo sedačky by sa vám nemalo chcieť vstávať. Okrem pohodlia investujte aj do kvality, aby pohovka vydržala dlhšie.

Oceníte aj praktické funkcie. Pohovka na vysokých nožičkách uľahčí vysávanie, vďaka úložným priestorom priamo v sedačke sa vám veci nebudú všade váľať a hostia ocenia možnosť prespania na rozkladacej pohovke.

Aké trendy a dekorácie budú dominovať v záhradách

Keďže všetko smeruje k tomu, že sa vnútro a vonkajšie priestory budú prelínať, v záhradách budú dominovať podobné trendy ako v interiéroch.

Dôraz na ekológiu

Budete kráčať s dobou, keď budete zbierať dažďovú vodu, kompostovať, skrátka myslieť na planétu a snažiť sa obmedziť plytvanie vodou. Prioritou sú preto odolné rastliny, ktoré si vyžadujú menej zalievania a údržby.

Multifunkčnosť

Dizajn by sa mal niesť v duchu multifunkčných prvkov a modulárneho nábytku, ktoré vám umožnia meniť využitie priestoru - od pracovného kútika, cez zábavu až po oddych. Skrátka, záhrada by sa mala stať rozšírením vášho domova.

Inteligentné technológie

Moderné trendy sú navrhnuté tak, aby vám ušetrili prácu. Oceníte inteligentné zavlažovacie systémy, osvetlenie ovládané aplikáciami a efektívne využívanie energie.

Prírodné materiály

Záhradné dekorácie vyberajte z prírodných materiálov, ako je napríklad drevo alebo kamene. Výsledkom bude harmonický priestor.

Vertikálne záhrady a zelené steny

Máte malú záhradu? Alebo dokonca bývate v byte? Na pestovanie rastlín môžete využiť aj vertikálny priestor. Takáto zelená stena, napríklad na balkóne, je vizuálne atraktívna a ako bonus zlepšuje kvalitu vzduchu.

Dizajn, ktorý vydrží test času

Rok 2024 prináša harmóniu, funkčnosť a estetiku. Vznikajú tak minimalistické priestory, kde sa splýva exteriér s interiérom. Chybu neurobíte s praktickými kusmi nábytku, ale ani s futuristickým alebo retro dizajnom. Neutrálne tóny interiéru môžete doplniť napríklad výraznou pohovkou. Už si predstavujete, ako si to u vás doma premeníte?

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť