5 tipov na záhradné dekorácie, ktoré oživia vašu záhradu

22. marca 2023 ∙ 5 min čítanie

Máte pocit, že vašej záhrade niečo chýba? Povestná čerešnička na torte? Skúste záhradné dekorácie. Je len na vás, či si vyberiete betón, keramiku alebo kov. Tu je niekoľko tipov, ako premeniť svoju záhradu na štýlové zákutie.  

Aké záhradné dekorácie si vybrať?


Keď sa povie záhradná dekorácia, väčšine ľudí sa vybaví náš klasický český škriatok alebo bocian umiestnený v skalke. Záhradné dekorácie však dnes ponúkajú oveľa viac možností a predstavujú spôsob, ako si záhradu prispôsobiť svojmu vkusu. Skôr ako začnete nakupovať alebo vyrábať dekorácie, zvážte niekoľko faktov:

- Aký štýl dekorácie si vyberiete? Skôr moderný, minimalistický, alebo rustikálny či pripomínajúci barokové sochy? Alebo si vyberiete provensálsky či škandinávsky štýl? Vašej fantázii sa medze nekladú, len je lepšie štýly nemiešať. Aby dekorácie vynikli, nezahlcujte nimi celú záhradu.

- Kam dekorácie umiestnite? Budú vonku po celý rok, alebo ich budete v prípade nepriaznivého počasia upratovať? Podľa toho vyberte materiál dekorácií.

- Koľko času plánujete stráviť údržbou záhradných dekorácií? Niektoré materiály si vyžadujú pravidelné natieranie, iné môžete nechať vonku po celý rok bez toho, aby ste si ich museli všímať. Ktorý vám vyhovuje viac?

Z akých materiálov sú záhradné dekorácie vyrobené?

Záhradné dekorácie sa vyrábajú z mnohých rôznych materiálov. V závislosti od štýlu si môžete vybrať betónové dekorácie, keramické dekorácie alebo dekorácie z kovu a plechu. Tieto materiály sú väčšinou bezúdržbové, nanajvýš stačí obnoviť náter. Ako dekorácia môže poslúžiť aj zaujímavo riešená vtáčia búdka, hotel pre hmyz alebo dokonca lavička. V prípade drevených dekorácií sa odporúča ich na zimu očistiť a premaľovať. Na druhej strane, drevo je najprirodzenejší materiál a môžete si byť istí, že sa hodí do každej záhrady. Dekorácie však môžu byť aj funkčné, napríklad rôzne typy osvetlenia...

5 tipov na záhradné dekorácie

  1. Záhradné dekorácie dobre. Ak v záhrade nemáte studňu, zaobstarajte si okrasnú. Má to jednu veľkú výhodu, nemusíte kopať vrt. Studne sa vyrábajú v mnohých dizajnoch a niektoré majú dokonca tečúcu vodu. Vyrábajú sa z dreva alebo v kombinácii s kovom.
  2. Pitná fontánka alebo fontána. Tečúca voda predovšetkým priťahuje do záhrady život. Či už je to dôležitý hmyz, alebo nebodaj vtáky. Nehovoriac o tom, že perlivá voda pôsobí blahodarne na naše nervy. Inštalácia fontány nie je náročná a veľkosť fontány môžete prispôsobiť veľkosti vašej záhrady. Je vhodná aj do menšej predzáhradky. Môžete si vybrať klasickú nášľapnú fontánu alebo fontánu z prírodných kameňov.
  3. Keramické sošky. Odolné keramické sošky budú vo vašej záhrade vyzerať skvele po celý rok. A nemusia to byť len trpaslíci. Môžete si vybrať z mnohých druhov zvierat, rastlín. Alebo si môžete vybrať modernú autorskú tvorbu a urobiť si zo záhrady svoju galériu.
  4. Bicykel. Môžete použiť starý bicykel alebo si zaobstarať špeciálnu záhradnú dekoráciu, ktorá vyzerá ako bicykel, ale už má miesto na kvety. Zdobia sa rôznymi spôsobmi, v retro dizajne, v zaujímavých odtieňoch...
  5. Solárne lampy. Máte v záhrade kamenné cestičky alebo zaujímavé zákutia? Nechajte ich vyniknúť po zotmení. Využite solárne lampy, ktorých prevádzka vás nič nestojí. Aj solárne lampy sa vyrábajú v rôznych prevedeniach: solárne reťaze, lampáše, žiarovky, veľké gule, svetlo môže byť zasadené do kameňa, sochy alebo pripomínať žiarovku.        

Originálne záhradné dekorácie: vyrobte si ich za pár korún

Záhradné dekorácie si môžete vyrobiť aj doma. Môžete použiť veci, ktoré by inak putovali do koša. Prehrabte pivnicu a podkrovie. To by bolo, aby ste neobjavili niečo zaujímavé. Napríklad kmene stromov, rôzne sudy, korytá, kamenné kolesá, staré postrekovače a kvetináče, šijacie stroje, stoly. Nemáte nič z toho? To je v poriadku. Z betónu sa dajú vyrobiť dekorácie naozaj za pár korún. Čo budete potrebovať? Len vrece cementu a piesku a, samozrejme, vodu. Ako to urobíte?

Betónové záhradné dekorácie

Ak chcete jemnejšiu štruktúru, stačí zmiešať cement a vodu, ak drsnejšiu, pridajte piesok. Zmiešajte v pomere jeden diel cementu a jeden alebo dva diely piesku, aby ste získali mierne tekutú hmotu. A potom si vyberte vhodnú formu. Potrite ju olejom, aby sa betón po zaschnutí ľahšie vyberal. Ako formu môžete použiť čokoľvek. Napríklad škatule rôznych tvarov, staré vedrá, betónom môžete zaliať aj veci (staré rukavice, balóny atď.), namočiť do neho starý uterák alebo utierku a vytvarovať ho...

Nezabudnite nechať betón naozaj dobre vyschnúť. Ideálne aspoň dva dni (v závislosti od veľkosti dekorácie). Betónové záhradné dekorácie majú jednu veľkú výhodu. Vydržia vám vonku naozaj za každého počasia a nemusíte sa o ne starať.

Ako zdobíte svoju záhradu vy? Ste kreatívni alebo dávate prednosť bezpečnosti?

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť