Tipy na verejné ohniská a grily, kde si môžete pripraviť luxusný steak skôr, ako napočítate do troch. Kam sa vybrať?

19. júna 2024 ∙ 5 min čítanie

Ak nemáte záhradu a chcete si s rodinou alebo priateľmi užiť pravé grilovanie, môžete využiť tzv. verejné ohniská. Pst, vieme, kde sa nachádzajú v slovenských mestách skvelé miesta na grilovanie, kde si môžete pripraviť skvelý steak skôr, než napočítate do troch. Nezabudnite však, že grilovať nemôžete všade, kde sa vám zachce. Musíte si vybrať miesta, ktoré sú na to určené. Grilujte a užívajte si pochvaly od svojich blízkych.

Grilovanie je dnes už neoddeliteľnou súčasťou teplých letných večerov. Nie je nič príjemnejšie, ako si po dlhom a náročnom dni sadnúť k ohnisku alebo ku grilu a vychutnať si skvelý steak alebo klasickú klobásu. Ľudia, ktorí žijú v panelákoch alebo uprostred veľkých miest, často však túto možnosť nemajú. Alternatívou sú prenosné elektrické grily, ktoré však nemôžu nahradiť skutočnú atmosféru.

Grilovanie v prírode je jednoducho na nezaplatenie. Ak sa preň rozhodnete, mali by ste si najprv zistiť, kde sa v okolí nachádzajú verejné ohniská. Nie je povolené totiž mať ohnisko kdekoľvek, kde nájdete pekné miesto. Grilovanie na verejných miestach musí mať určitý poriadok. V opačnom prípade porušíte vyhlášku alebo zákon a hrozí vám vysoká pokuta.

Ktoré miesta sú vyhradené na grilovanie v prírode?

  • Verejné parky a piknikové oblasti - dnes už mnohé väčšie parky ponúkajú vyhradené miesta na založenie ohňa alebo grilovanie. Je to predovšetkým z bezpečnostných dôvodov. Táboriská by nemali byť na miestach, kde by mohol ľahko vzniknúť požiar, napríklad v blízkosti slamy a pod.
  • Kempy a rekreačné oblasti - tu máte takmer 100% istotu, že nájdete vyhradené miesto na grilovanie alebo táborenie.

Vždy sledujte aktuálne vyhlášky. Ak je napríklad príliš sucho, môže platiť zákaz zakladania ohňa aj v oblastiach, kde je to bežne povolené. Je veľmi dôležité vždy si vopred zistiť, aké sú aktuálne obmedzenia v oblastiach, kde chcete grilovať. Mohli by sa totiž stať, že zostanete bez večere. 

Etiketa grilovania na verejných priestranstvách

Ak sa rozhodnete grilovať vonku, nemusíte mať so sebou prenosný gril. Grily sú k dispozícii na mnohých verejných miestach a je možné si ich bezplatne zapožičať. Musíte len počítať s tým, že v prípade dobrého počasia bude po týchto griloch zvýšený dopyt. Takže sa môže stať, že vás niekto predbehne. 

Môžete to však ľahko vyriešiť tým, že si zaobstaráte prenosný gril. A nezabudnite ani na ďalšie príslušenstvo ku grilom, ako je napríklad grilovacie náradie. A máte hotovo! Už si len stačí užiť párty pod holým nebom. 

Psst, poznáme miesta, kde môžete bez obáv grilovať

Počet miest, kde sa nachádzajú verejné ohniská a grily, stále rastie.

V Bratislave nájdete verejné grily na ulici Kysucká, na Drienovskej lúke či v lesoparku. Využiť môžete verejné ohniská v lokalite Dlhé lúky, Drieňovské lúky, Snežienka I., Klenové Kačín, horáreň Krasňany, Kamzík cvičná lúka II. Platené ohniská s altánkami sa nachádzajú na Partizánskej lúke, avšak nájdete tam aj verejné, neplatené ohniská.

Opekanie je radosť aj v Košiciach v Panenskom lese v blízkosti vodopádov. V lesoparku Bankov nájdete množstvo vyhradených miest na opekanie aj s altánkami. Ohniská nájdete aj v Alpinke, v Ťahanovskom lesíku či v Furči.

Prešove si môžete opekať klobásky v hlavnej rekreačnej doline Borkút, či v lesoparku Cemjata. Grilovať môžete v EkoParku Holá Hora, kde si môžete prenajať aj altánok. 

Nitre sú obľúbené ohniská v oblasti Zoborských vrchov, a to Kameňolom Malá Skalka a na vrchole Pyramídy, potom v Hideparku na Vodnej ulici, ďalšie vedľa OC Family Center. V Nových Zámkoch obľúbené miesto na grilovanie a opekanie je na Čerešnovej ulici pri hrádzi, zahrať si tu môžete aj futbal či basketbal, alebo si môžete zabehať pre lepšie trávenie a spálenie kalórií.

V Trnave si môžete opekať v rekreačnej zóne Kamenný mlyn, kde je pripravená aj altánok s lavičkami. Ďalšie verejné ohniská nájdete na sídlisku Linčianska a na Štrkoch.

Pri malom jazierku v obci Veľké Leváre nájdete nielen ohnisko, ale aj aj pece, kde si môžete upiect tú najlepšiu domácu pizzu. 

Ako sa správať na verejnom priestranstve?

  • Je dôležité využívať miesta na piknik tak, aby ste nerušili okolie. Väčšina z nich je k dispozícii najneskôr do 22.00 hod. 
  • Oheň môžu zakladať len plnoleté osoby. 
  • Vlastný gril je povolený, ale nesmiete zakladať nové ohniská mimo tých vyhradených. 
  • Nebuďte príliš hluční. 
  • Uistite sa, že ste po sebe upratali. Je vašou povinnosťou neznečisťovať priestor odpadkami a zvyškami jedla. 
  • Pri odchode sa uistite, že ste oheň alebo gril dôkladne uhasili.

Ak raz vyskúšate verejné grilovanie, už nebudete chcieť inak. Úspech je zaručený!

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť