Jarné upratovanie si zaslúži aj záhradný domček

22. februára 2024 ∙ 5 min čítanie

Zima sa pomaly blíži ku koncu a je najvyšší čas na generálne upratovanie. Pozornosť si zaslúži nielen záhrada, ale aj záhradný domček a terasa. Ako na to?

Jarné upratovanie v záhrade a na terase. Na čo sa zamerať?

Už sa nemôžete dočkať, kedy po dlhej zime konečne budete môcť stráviť čas v záhrade a posedieť si na terase? Je najvyšší čas prichystať všetko na jar a leto, pretože sa blíži sezóna záhradkárčenia, grilovania a ďalších vonkajších aktivít. Čo zahŕňa generálne jarné upratovanie záhrady a terasy?

Starostlivosť si zaslúži záhradné náradie aj trávnik

Po dlhšom období nastal čas opäť sa naplno ponoriť do záhradných prác. Ideálny čas na upratovanie záhrady a prípravu na sezónu je koniec zimy a začiatok jari. Keď sa roztopí sneh a teploty už nebudú pod nulou, môžete sa pomaly pustiť do práce. V záhrade je vždy veľa práce, s čím teda začať?

  • Zbavte sa listov v záhrade

Najprv zbavte záhradu, najmä trávnaté plochy, všetkých zbytkov lístia z jesene. Je čas dať všetko do kompostu. Listy môžete vyhrabať ostrými železnými hrabľami.

  • Prerezávanie stromov a kríkov

Prerezávanie a zastrihávanie stromov je nevyhnutnou súčasťou prvých záhradných prác po dlhej zime. Potom je dôležité všetko upratať, najlepšie naložiť na záhradný vozík. Konáre je škoda spáliť, oveľa ekologickejšie a praktickejšie je rozrezať ich štiepkovačom na malé kúsky, ktoré sa potom môžu použiť na osypanie stromov a kríkov.

  • Upratovanie záhonov

Pozornosť si zaslúžia aj záhony. Treba ich zbaviť buriny a dôkladne skypriť pôdu. Do takto pripravených záhon môžete začať pomaly vysádzať prvé rastliny.

  • Prevzdušnenie kompostu  

Aj kompost si na jar zaslúži určitú starostlivosť. Stačí ho len prevrátiť, aby sa prevzdušnil a rýchlejšie sa rozpustil. 

  • Vyčistenie záhradného jazierka 

Máte záhradné jazierko? Ak áno, odstráňte z neho všetko lístie a zbytky rastlín, aby bolo opäť krásne. 

  • Prvé hnojenie

Jar je ideálny čas na hnojenie, ktoré sa môže vykonávať hnojom, kompostom alebo viaczložkovými hnojivami. 

  • Upratovanie krtincov

Máte v záhrade krtka a zostali vám po ňom nevzhľadné kopy hliny? Potom ich treba postupne odhrabať a odniesť. Hlinu môžete použiť napríklad do kompostu alebo do záhonov

  • Mulčovanie a lemovanie

Mulčovanie má mnoho výhod. Šetrí vodu, vyživuje pôdu a zabraňuje rastu buriny. S mulčovaním počkajte čo najdlhšie, kým pôda vyschne a následne sa zahreje. 

  • Ostrihajte trvalky  

Ostrihajte suché nadzemné časti trvaliek.

  • Ďalšie potrebné jarné činnosti

Nezabudnite na trávnik, vyčistenie chodníkov a opravu poškodených povrchov - zima môže zanechať rôzne škody.  

Vyčistenie náradia a upratovanie v záhradnom domčeku

Záhradný domček alebo kôlňa je väčšinou neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady. Je to miesto, kde sa dá uložiť záhradné náradie. Pokiaľ je dobre izolovaný a suchý, môžete v ňom bezpečne skladovať kosačku na trávu, záhradný nábytok alebo dokonca malý traktor a ďalšie potrebné veci.

Po zime skontrolujte prípadné poškodenia - je dobré pozrieť sa na strechu, tesnenia a na to, či do domu alebo kôlne nezateká. 

Skontrolujte jednotlivé náradie a v prípade potreby ich očistite. Možno zistíte, že niektoré sú už zhrdzavené alebo nefunkčné, preto si urobte zoznam toho, čo budete potrebovať. Záhradný nábytok je potrebné dôkladne utrieť a oprášiť. Tiež radšej skontrolujte, či sa cez zimu nepoškodil. 

Upratovanie terasy alebo balkóna

Tešíte sa na posedenie na terase, kde si môžete v pokoji vypiť kávu a neskôr na skvelé grilovanie? Najskôr však musíte všetko pripraviť. 

Pozbierajte popadané lístie a odstráňte všetky ostatné nečistoty, ktoré sa nahromadili počas zimy. Na menšie nečistoty a upchaté škáry je vhodný vysokotlakový čistič alebo multifunkčný vysávač. Čistenie podlahy terasy alebo balkóna prispôsobte hlavne materiálu, z ktorého je podlaha vyrobená. 

Drevená terasa

Ak máte drevenú terasu, musíte dbať na správne ošetrenie dreva. Používajte len čistiace prostriedky určené na tento materiál. Môžete ho tiež umyť vodou, ale je dôležité, aby ste potom nechali terasu dôkladne vyschnúť. Ďalšie nečistoty potom jemne pozametajte metlou. 

Betónová terasa

Výhodou betónu je jeho vysoká odolnosť. Nemusíte sa teda príliš obávať poškriabania a zničenia. Terasu najprv pozametajte a na väčšie nečistoty použite tlakový čistič. Na betónové terasy sa odporúča vhodná impregnácia, ktorá zmierňuje nasiakavosť.

Dlažba

Dlažba sa veľmi ľahko udržiava. Dá sa zametať, čistiť kefou a mopom a je vhodná aj na použitie tlakového čističa. Pri výbere čistiacich prostriedkov treba zohľadniť odporúčania výrobcu.

Začnite čo najskôr

Na jarné upratovanie je v závislosti od počasia a vašich časových možností vhodný koniec februára a začiatok marca. Nebude však trvať dlho a terasa a záhrada sa stanú miestom aktívneho a pasívneho odpočinku. A ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť