Ako si vybrať sedaciu súpravu, z ktorej budete nadšený aj za niekoľko rokov?

30. ledna 2024 ∙ 5 min čítanie

Pohodlne sa usaďte... Nemáte si na čo sadnúť? Potom si kúpte sedačku, ktorá sa stane stredobodom vašej obývačky a bude taká pohodlná, že sa vám nebude chcieť ani vstať.

V interiéri je niekoľko kusov nábytku, bez ktorých sa nezaobídete, a tým najdôležitejším je pohovka alebo gauč. Je to miesto pohodlia, leňošenia a stretávania sa s priateľmi. Je to miesto, kde rodina trávi veľa času počas dňa, a kus nábytku, na ktorý si môžete sadnúť, keď potrebujete chvíľu pre seba.

Na čo sa zamerať pri výbere sedačky

 • Veľkosť a priestor: pred výberom sedačky je nevyhnutné zmerať priestor, do ktorého chcete sedačku, gauč alebo sedaciu súpravu umiestniť. Uistite sa, že máte dostatok priestoru na pohyb a že nebude blokovať prístup do iných častí miestnosti. Taktiež dbajte na to, aby ste mali gauč vzdialený aspoň 40 centimetrov od krbu alebo radiátora.

TIP: Ak máte menší priestor, ideálnou voľbou môže byť rozkladacia pohovka alebo kompaktná sedačka.

 • Materiál a údržba: výber správneho materiálu je nevyhnutný pre jednoduchú údržbu sedačky, a tým aj pre vašu dlhodobú spokojnosť. Obľúbenou voľbou je koža alebo imitácia kože. Látkové sedacie súpravy ponúkajú väčšiu rozmanitosť vzorov a zvyčajne sú jemnejšie na dotyk - môžu však vyžadovať častejšie čistenie. Vyberajte tiež s ohľadom na to, či máte deti, domácich miláčikov atď.
 • Dizajn interiéru: Gauč v obývačke by mal odrážať váš osobný štýl a zapadnúť do súčasného interiéru. Môže sa zdať, že výber sedačky podľa aktuálnych trendov je dobrý nápad, ale o niekoľko mesiacov alebo rokov budete svoju kúpu pravdepodobne ľutovať. Sedaciu súpravu si preto vyberajte ako nadčasový kúsok.

Akú veľkú sedačku si zvoliť?

Po zmeraní priestoru sa do hry dostanú aj rozmery samotnej sedacej súpravy. Zaujímať vás bude najmä:

 • rozmer dlhšej časti sedačky,
 • šírka kratšej časti súpravy,
 • hĺbka sedacej plochy.

Niekedy sa uvádza aj:

 • výška opierky chrbta,
 • výška sedenia,
 • prípadne výška nožičiek.

Rozmery si starostlivo vizualizujte, aby ste neboli prekvapení, keď vám sedacia súprava dorazí.

Ktorý typ pohovky alebo sedacej súpravy je pre váš domov najlepší?

Pohovka môže byť vhodná pre 2 osoby alebo pre celú rozšírenú rodinu. Môže slúžiť aj ako posteľ pre hostí alebo úložný priestor.

 

Sofa a klasické pohovky

Máte menší byt? Sofy a pohovky sa skvele hodia do tradičných alebo minimalistických interiérov. Ponúkajú pohodlie a eleganciu bez príliš veľkých nárokov na priestor. Zvyčajne ponúkajú dve až tri miesta na sedenie, nemajú operadlo a po stranách sú zvyčajne opierky na ruky.

Rozkladacie pohovky

Vďaka svojej multifunkčnosti sú rozkladacie pohovky skvelé do menších bytov alebo hosťovských izieb. Cez deň poskytujú pohodlné miesto na sedenie a v noci sa ľahko premenia na posteľ pre hostí.

Sedacie súpravy

Ich výhodou je flexibilita - môžete si ich prispôsobiť vlastným potrebám. Sú ideálnou voľbou do väčších obývacích izieb. Súčasťou sedacích súprav je aj kreslo alebo taburet. Môžete si vybrať klasický tvar, ale najčastejšie nájdete rohovú pohovku v tvare L. Výnimkou nie sú ani sedacie súpravy v tvare U.

Designové trendy, ktoré vládnu v roku 2024

Skvelou správou je, že tieto trendy sa nesú v duchu udržateľnosti. To sa odráža v materiáloch a prístupe k sedacím súpravám, kedy nie je potrebné kupovať každý rok nový kus nábytku. Nie je to len o dizajne, pohovka sa jednoducho musí hodiť do praktického každodenného života a dlhodobo ladiť s interiérom.

 1. Výrazné farby a vzory: Neutrálne tóny sú síce stále populárne, ale v roku 2024 sa budú čoraz častejšie objavovať odvážnejšie a výraznejšie farby. Výrazné vzory a živé farby - ako napríklad modrá, zelená a horčicová - vnesú do interiérov život a energiu.
 2. Modulárne sedačky: Sedacie súpravy, ktoré sa prispôsobujú rôznym priestorovým potrebám, sú čoraz obľúbenejšie. Večer si tak môžete ľahnúť na pohovku s knihou a cez víkend ju premeniť na miesto rodinného stretnutia.
 3. Minimalistický design: Jednoduché línie, čistý dizajn a dôraz na funkčnosť a pohodlie... svätá trojica súčasného dizajnu. Bonusom sú skryté úložné priestory a integrované funkcie, ako napríklad nastaviteľné podrúčky.

Sedačku si vyberajte účelne

Pri deťoch oceníte pohovku s odolným a ľahko čistiteľným povrchom. Ak máte domáce zvieratá, budete hľadať látky, ktoré dokážu odolať psím alebo mačacím pazúrom. Ak žijete v dvojčlennej domácnosti, postačí vám menší gauč. Výber sedačky je skrátka individuálny, ale vždy by mala byť prispôsobená vašim potrebám, s dostatkom pohodlia a v dizajne, ktorý sa vám páči.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť