Ako si vytvoriť očarujúcu a útulnú zimnú záhradu?

2. januára 2024 ∙ 4 min čítanie

Aj keď je vonku zima a sychravé počasie, nemusíte sa vzdať svojej krásnej záhrady. Môžete ju preniesť do interiéru v podobe zimnej záhrady. A existuje niekoľko spôsobov, ako zimnú záhradu vyzdobiť a oživiť. Poďme sa pozrieť na to, ako si svoju oázu pokoja vyšperkovať!

 

Spoznajte čaro zimnej záhrady

Zimná záhrada môže byť čarovným miestom na oddych. Stačí ju správne zariadiť, starať sa o rastliny a dodať jej sviatočnú atmosféru. Vytvoríte si vlastný raj na zemi, aj keď je vonku sychravé počasie.

Ako si vytvoriť zimnú záhradu na terase alebo balkóne?

Zimná záhrada prináša trochu radosti aj počas nepriaznivých dní. Na jej vytvorenie budete potrebovať vhodný priestor.

  • Jednou z možností je vybudovať zimnú záhradu priamo v interiéri. Máte v dome alebo v byte málo využívanú miestnosť s dostatkom svetla ideálne orientovanú na juh alebo západ? Potom máte ideálne miesto na vybudovanie zimnej záhrady.
  • Zimnú záhradu môžete vytvoriť aj na terase alebo balkóne, a to tak, že ho zasklíte. Pred týmito krokmi sa však odporúčame poradiť s odborníkmi.

Ako vybaviť zimnú záhradu?

Rastliny do zimnej záhrady vyberajte s ohľadom na to, ako sa bude priestor vykurovať, vetrať a osvetľovať. Každý typ rastliny je vhodný do iných podmienok. Ak sú okná zimnej záhrady orientované na juh, vyberte svetlomilné rastliny alebo zvážte vhodné zatienenie. Myslite aj na to, že starostlivosť o rastliny v zime sa môže líšiť od starostlivosti v letných mesiacoch. Niektoré rastliny môžu byť veľmi citlivé na teplotu. Budete zimnú záhradu počas chladných dní vykurovať? Alebo sa budete spoliehať len na teplo zo slnka? To všetko sú dôležité body rozhodnutia.

Pridajte sezónne záhradné dekorácie, ako sú svetlá, mašle a iné. Ozdobte nimi aj kvetináče a iné časti záhrady. Použite napríklad červenú, zelenú a zlatú farbu, aby ste v týchto mesiacoch vytvorili slávnostnú atmosféru, ako aj aromalampy s vôňou škorice alebo vanilky. Vaša zimná záhrada tak môže byť počas roka vždy trochu iná!

Aký záhradný nábytok sa hodí do zimnej záhrady

Aké by to bolo útočisko, keby ste si nemali kde pohodlne sadnúť alebo pozvať hostí. Preto by ste mali venovať pozornosť aj výberu nábytku. Pre zimné záhrady a kryté terasy je vhodný záhradný nábytok, ktorý je odolný. Drevený nábytok by mal byť vyrobený zo špeciálne ošetreného tvrdého dreva, ako je teak, eukalyptus alebo agát, ktoré prirodzene lepšie odolávajú vlhkosti a plesniam. Kovový nábytok by mal byť vyrobený z kvalitnej ocele alebo hliníka.

Plastový a ratanový nábytok je tiež dobrou voľbou, pretože dobre znáša vlhkosť. Tkaniny na vankúšoch a sedadlách by mali byť vyrobené z odolných a ľahko umývateľných materiálov. Stoly a stoličky by sa mali vyberať s kovovou konštrukciou. Lavice alebo lehátka môžu byť drevené s kvalitnou povrchovou úpravou. Pri výbere nábytku je kľúčová odolnosť, nízka náchylnosť na plesne a jednoduchá údržba.

Postarajte sa o pohodlné sedenie: deky, vankúše, stoličky. Vyberte si správne materiály, ale aj správny štýl.

Elektrický krb zútulní vašu záhradu

Máte pocit, že vašej zimnej záhrade stále niečo chýba k vytvoreniu tej správnej atmosféry? Elektrické krby sú skvelou voľbou na zútulnenie zimných záhrad a krytých terás. Na rozdiel od tradičných krbov nepotrebujú komín, prívod plynu ani prikladanie dreva. Stačí ich pripojiť k elektrickej sieti. Prinášajú príjemné teplo a útulnú atmosféru bez starostí s inštaláciou komína a odvodom spalín.

Pri inštalácii elektrického krbu v zimnej záhrade je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Krb by nemal byť vystavený dažďu alebo vlhkosti, keď sú otvorené vonkajšie dvere. Dôležité je zabezpečiť nehorľavý povrch okolo krbu, dostatočne dimenzovanú elektrickú prípojku a bezpečné pripojenie bez rizika úrazu elektrickým prúdom alebo požiaru. Aby sa teplo dobre šírilo v miestnosti, je dôležité zabezpečiť voľnú cirkuláciu vzduchu okolo krbu. Inštaláciou termostatu docielite automatickú reguláciu teploty.

 

TIP: Vytvorte dojem skutočného krbu pomocou drevených polien, aby ste vytvorili ilúziu praskajúceho ohňa. Pridajte sviečky, dekorácie alebo vonné oleje a dolaďte atmosféru.

 

Teraz už len stačí zapáliť sviečky, naliať si šálku dobrého čaju a vychutnať si jedinečnú atmosféru, ktorú zimné záhrady majú.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť