Zabezpečte si dom múdro a lacno

20. decembra 2023 ∙ 5 min čítanie

Náš domov sa spája s pocitom bezpečia. Ako ho však môžeme ochrániť pred nepozornými zlodejmi? Odraďte ich maketou bezpečnostnej kamery a ďalšími vychytávkami.

Ako zabezpečiť dom: Existuje lacnejšie riešenie ako inštalácia kamery?

Každý chce, aby bol jeho domov skutočne bezpečným miestom. Preto musíme venovať pozornosť zabezpečeniu vchodu, cez ktorý sa môžu dostať prípadní nepozvaní hostia dovnútra. Niekedy stačí len niekoľko pomôcok, vďaka ktorým stratia chuť na krádež.

Zabezpečenie vášho domova na prvom mieste

Zlodeji sa do domu dostávajú rôznymi spôsobmi: cez okno, garáž, pivnicu, ale často práve cez vchodové dvere. Tentoraz sa pozrieme na toto slabé miesto.

Iste, existujú riešenia, ako investovať tisícky eur do bezpečnostných dverí, cez ktoré nepreklzne ani myš, ale ak nemáte dosť peňazí, existujú aj iné spôsoby, ako odradiť potenciálnych zlodejov od návštevy vášho domu.

Prečo je dôležité zabezpečiť vchodové dvere?

Vchodové dvere sú jedným z najčastejších miest, cez ktoré sa zlodeji pravdepodobne pokúsia dostať do domu. Dobré zabezpečenie domu môže zlodejov odradiť už na začiatku a prinútiť ich, aby si ľahšiu korisť hľadali inde. Kvalitné zárubne, bezpečnostné systémy a osvetlenie vchodu sú preto kľúčovými prvkami ochrany majetku.

Aké ďalšie možnosti zabezpečenia vchodu existujú?

Základom sú, samozrejme, kvalitné vchodové dvere a zárubne. Tie by mali byť vyrobené z kvalitných a pevných materiálov a vybavené bezpečnostným kovaním. Na posilnenie ochrany vchodu je vhodné zakúpiť aj tieto prvky:

 • Bezpečnostné kamery - monitorujú priestory vrátane vyhotovovania záznamov. Zlodejov však často odradí aj maketa kamery. Je lacnejšia a tiež môže splniť svoj účel.
 • Svetlá so snímačmi - osvetľujú priestor a detekujú pohyb, keď sa niekto nachádza na vašom pozemku.
 • Alarmy - reagujú na neoprávnené vniknutie cez dvere alebo okno. Dajú vám vedieť, aj keď nie ste doma, a zvyčajne upozornia aj bezpečnostnú službu.

Makety bezpečnostných kamier

Pre ochranu našich domov by sme urobili veľa, ale často nás obmedzuje rozpočet. V takom prípade zvoľte fiktívne riešenie: maketu kamery. Makety kamier fungujú skôr na základe psychologického efektu odradenia páchateľov ako na základe skutočného zabezpečenia, napriek tomu sa táto investícia určite oplatí.
Tieto falošné kamery vyzerajú ako funkčné, ale páchateľa nezaznamenajú. To však páchateľ nemusí vedieť! Moderné falošné kamery majú totiž aj svetielko, ktoré signalizuje, že sú v prevádzke. Rozhodne nejde o hračku alebo atrapu, ktorá je okamžite rozpoznateľná na prvý pohľad.

Ako nainštalovať maketu bezpečnostnej kamery?

Pri inštalácii makety bezpečnostnej kamery je dôležité mať na pamäti niekoľko vecí:

 • Umiestnite ju zreteľne pri vchode. Tak, aby ich každý okoloidúci videl na prvý pohľad.
 • Zameriavajte sa na vchod, ale aj na okolie vašej nehnuteľnosti.
 • Pre väčší efekt použite viacero kusov. Ak budete pri umiestnení a počte kamier kreatívni, nikto nebude mať pochybnosti o tom, že sú skutočne funkčné.
 • Kombinujte ich s výstražnými nálepkami. Aby ste dosiahli požadovaný efekt, môžete v blízkosti kamier pridať varovné symboly a nápisy, napríklad "objekt je strážený kamerovým systémom".
 • Nezabudnite na napájací kábel. Pre väčšiu realistickosť je maketa zvyčajne vybavená napájacím káblom, ktorý však v skutočnosti nie je zapojený do elektriny.

Kde by mala byť maketa kamery v ideálnom prípade umiestnená? Ak nemáte vhodné miesto, skúste nad dvere nainštalovať vchodovú striešku, pod ktorú kameru ľahko umiestnite.

Ako používať reflektory so senzormi?

Reflektory a senzorové svetlá dokážu dobre osvetliť priestor vchodu a hlavne automaticky reagovať na pohyb.

Pri inštalácii reflektorov so senzormi treba mať na pamäti niekoľko kľúčových bodov:

 • Umiestnite ich tak, aby pokryli vchod a okolie. Rozhodne ich neumiestňujte len okolo chodníkov, pretože každý zlodej by sa im rýchlo vyhol. Umiestnite ich priamo pred vchod, a to nielen do domu, ale aj do garáže alebo pivnice.
 • Nastavte snímače tak, aby reagovali len na pohyb pri vchode.
 • Nastavte dostatočne intenzívny svetelný výkon.
 • Pravidelne kontrolujte, či reflektory skutočne fungujú. Môže sa zdať, že fungujú automaticky, pretože sú solárne. Nikdy však neviete, či nedošlo k poruche alebo či svetlo nebolo ukradnuté.
 • Niektoré reflektory možno dokonca pripojiť k alarmu.

Kvalitné osvetlenie s detekciou pohybu môže účinne odradiť zlodejov ešte predtým, ako vstúpia do objektu. Prinajmenšom vás a prípadne aj vašich najbližších susedov upozorní, že sa na vašom pozemku niekto nachádza. Teraz je už len otázkou, či ide o zvedavú mačku alebo o neželaného hosťa...

 

Zabezpečenie vchodových dverí by malo byť prioritou každého majiteľa nehnuteľnosti. Vďaka uvedeným tipom budú zlodeji na prvý pohľad vedieť, že v tomto dome býva niekto ostražitý, takže je lepšie sa mu vyhnúť...

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť