Zimná záhrada je skvelým miestom pre kvety a relaxáciu. Zariaďte si ju správnym záhradným nábytkom

20. decembra 2023 ∙ 4 min čítanie

Ak máte doma zimnú záhradu, ste šťastný človek. Príjemné posedenie si môžete užívať celý rok, bez ohľadu na to, že aké je počasie vonku. Aby bola vaša zimná záhrada čo najpríjemnejšia, zariaďte si ju správnym nábytkom a kvetinami.

 

Čo je to zimná záhrada?

Zvyčajne sa zimná záhrada nazýva zasklený priestor, ktorý prilieha k domu alebo bytu alebo je ich súčasťou. Zimnú záhradu môžete vytvoriť aj zo svpjho balkóna, lodžie alebo terasy.

Vďaka skleneným stenám a streche do nej preniká veľa slnečného svetla, čo je ideálne miesto na pestovanie rastlín. Zároveň v nej nájdete príjemný a útulný kútik na oddych a relaxáciu.

Ako sa dá zimná záhrada využívať?

Zimná záhrada je skvelým riešením na pestovanie teplomilných rastlín, ktoré by vonku neprežili zimné mrazy. Citrusy, sukulenty, tropické orchidey alebo bonsaje ocenia stabilné podmienky vo vnútri zimnej záhrady. Stačí zabezpečiť vhodné osvetlenie a polievanie. Ideálne je vybrať odolné druhy, ktoré nevyžadujú príliš veľa starostlivosti. Ktoré sú to?

Ktoré kvety sú vhodné do zimnej záhrady?

Zimné záhrady poskytujú ideálny priestor na pestovanie rôznych izbových rastlín. Medzi najobľúbenejšie patria orchidey, bromélie, azalky alebo rôzne druhy kaktusov a sukulentov. Tieto rastliny milujú vlhký vzduch a v suchom prostredí vykurovaných domov sa im nedarí.

Majte na pamäti, že je potrebný dostatok svetla (okná musia byť čisté, nezakryté a pre niektoré kvety možno použiť umelé osvetlenie). Dôležité je udržiavať stabilnú teplotu medzi 15 a 25 °C. Polievanie by malo byť mierne, aby ste predišli vzniku plesní na listoch a koreňoch. Raz za čas je dobré rastliny presadiť do čerstvého substrátu a, samozrejme, prihnojiť. Pri pravidelnej starostlivosti sa môžete tešiť z krásnych exotických kvetov po celý rok.

Váš malý raj na zemi

Okrem pestovania rastlín slúži zimná záhrada aj ako príjemné miesto na oddych. Kde inde si užiť viac prirodzeného svetla ako tu. Teraz už zostáva len jediné: pohrať sa so zariadením zimnej záhrady. Až do posledného detailu!

Originálne posedenie so záhradným nábytkom

Aký je ideálny nábytok do zimnej záhrady? Možno si myslíte, že vám postačí ten istý, ktorý máte v obývačke. Majte však na pamäti, že v zimnej záhrade sú trochu iné podmienky. Ide o zvýšenú vlhkosť vzduchu.

Preto je najlepšou voľbou záhradný nábytok. Nezľaknite sa, do zimnej záhrady nemusíte umiestniť škaredé plastové stoličky a stôl. Dnešný trh ponúka oveľa elegantnejšie riešenia. Vyskúšajte ratanový nábytok. Ratanový nábytok je ľahký, odolný a na prvý pohľad ho nerozoznáte od toho prírodného. Možnosťou môže byť aj plastový alebo kovový nábytok. Konštrukcia kvalitného kovového nábytku je zvyčajne ošetrená špeciálnou antikoróznou vrstvou a zvýšená vlhkosť mu neškodí. 

Sedacia súprava, kreslo alebo stolička? Samotný výber nábytku závisí od toho, na čo chcete zimnú záhradu primárne používať. Chcete v nej len pestovať kvety a maximálne na chvíľu si oddýchnuť? Potom vám postačia pohodlné kreslá. Ak si zriaďujete oddychovú zónu, budete chcieť kreslo. Zimnú záhradu však môžete využívať aj ako jedáleň, ak pohostíte väčší počet ľudí. Potom nezabudnite na jedálenský stôl a viac stoličiek alebo pohovku.

Nezabudnite sa starať o svoj záhradný nábytok

Aj keď váš nábytok nie je vystavený vetru, dažďu a iným rozmarom počasia, občas si spomeňte na jeho údržbu. Takto vám vydrží ako nový dlhé roky. V prípade vyššie uvedených typov nábytku stačí raz za čas vysávať a utrieť jednotlivé časti vlhkou handričkou, aby ste sa zbavili usadeného prachu. Vďaka tomu je starostlivosť o ratanový nábytok naozaj jednoduchá. Na väčšie nečistoty postačí voda a saponát. Nikdy nepoužívajte čistiace prostriedky na báze kyselín alebo abrazívne prostriedky.

Čerešnička na torte: dekorácia

Kvety a záhradný nábytok máte a teraz už len zostáva doladenie priestoru. Nezabudnite na dekoračné doplnky, ako sú vankúše, prehozy, ozdobné vázy alebo kvetináče, aby ste dosiahli maximálny komfort. Vytvorte si oázu pokoja a ticha.

 
TIP: Aby bol odpočinok naozaj bezchybný, zaobstarajte si hojdacie kreslo a nezabudnite na lampu na čítanie. Potom si už len vyberte vhodnú knihu, nalejte si pohár niečoho dobrého a relaxujte...

 

Zimná záhrada prináša mnoho výhod. Možno ju flexibilne využívať na pestovanie rastlín, relaxáciu a trávenie času s rodinou alebo priateľmi.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť