Tipy, ako si upraviť okolie záhradného bazéna

19. decembra 2023 ∙ 5 min čítanie

Ste hrdým majiteľom bazéna? Aby ste v ňom strávili naozaj príjemné chvíle, nezabudnite si okolie bazéna upraviť. Viete, ako na to? Tento článok vám poradí!

Vážite si svoj záhradný bazén? Myslite na jeho okolie a postarajte sa o jeho pekný vzhľad.

Máte bazén? A mohli by sme ho vidieť? Kto by nepoznal kultovú vetu zo známeho českého filmu. Tentoraz sa však zameriame na okolie. Aj prostredie okolo bazéna si totiž zaslúži vašu pozornosť. Predstavujeme vám niekoľko tipov, ako ho vylepšiť.

Starostlivo si vyberte podložku

Bez ohľadu na to, či máte nadzemný alebo zabudovaný bazén, je dobré postaviť ho na spevnenú plochu alebo zvoliť vhodnú podložku. Prvým krokom pri úprave okolia vášho záhradného bazéna je teda výber vhodnej podlahovej krytiny. V súčasnosti je na trhu veľké množstvo rôznych podkladov pre bazény, ktoré sa líšia dekorom a materiálom.

Môžete si napríklad vybrať podklad z exotického dreva, ktoré si vyžaduje väčšiu starostlivosť a pravidelné natieranie alebo impregnáciu, alebo takmer bezúdržbové materiály, ako je liaty betón, dlaždice, umelý kameň alebo drevoplastové dosky (WPC). Dôležité je zohľadniť, ako sa jednotlivé materiály správajú pri záťaži - či sa nešmýkajú, nespália sa na slnku a či sú vhodné do vlhkých priestorov.

Vyberte si čo najpohodlnejší záhradný nábytok

Na oddych pri bazéne budete potrebovať aj vhodný záhradný nábytok. Aký si vybrať? To je otázka. Pohodlné sedacie súpravy a záhradné lehátka sú ideálne na relaxáciu. Ak máte možnosť, môžete si zaobstarať aj závesnú hojdačku, vďaka ktorej bude leňošenie o stupeň lepšie. Nezabudnite však na záhradné stoličky, stôl a vybavenie pre hostí. Vhodným materiálom na tento nábytok je plast alebo umelý ratan, pretože odoláva slnku, vetru, mrazu aj vode a vyzerá prirodzene.

Rastliny nielen pre potešenie očí

Ak chcete zútulniť okolie bazéna a lepšie ho chrániť pred pohľadmi z ulice alebo od susedov, môžete použiť kríky a iné rastliny. Na tento účel sú ideálne okrasné trávy, ako sú ostrice a bambusy, pretože sú dostatočne veľké a husté a nevyžadujú si veľkú starostlivosť. Na druhej strane nie je veľmi praktické inštalovať bazén v blízkosti vzrastlých stromov. Z vody budete neustále loviť nečistoty (listy, vetvičky, kvety atď.).

Potrebný je aj príjemný tieň

V lete si radi užívame slnko, ale aj tak je dôležité mať okolo bazéna alebo v jeho blízkosti dostatok tieňa, kde sa môžeme schovať. Ak nemáte pergolu alebo je príliš ďaleko od bazéna, ideálny je záhradný slnečník. Výrobcovia dnes ponúkajú slnečníky v rôznych veľkostiach a prevedeniach, takže sa pod ne pohodlne zmestí viac ľudí. Okrem toho slnečníky možno premiestňovať podľa toho, ako sa pohybuje slnko.

Dekorácie a osvetlenie

Ak sa pohráte s priestorom okolo bazéna, budete sa cítiť pohodlne, aj keď sa práve nekúpete. Správne osvetlenie dodá kúzlo večernému namáčaniu a dokonca aj plávaniu. Na cestičkách okolo bazéna a v záhrade použite LED svetlá, ktoré osvietia aj vodu v bazéne. V súčasnosti sú k dispozícii špeciálne LED svetlá, ktoré plávajú na hladine. Okolo bazéna môžete umiestniť aj rôzne dekorácie, sochy alebo kvetináče s obľúbenými rastlinami.

Ďalšie tipy a nápady

Aká je vaša predstava o ideálnom popoludní? Ak je to kúpanie v bazéne a grilovanie, nie je problém tieto dve veci skombinovať. Ak máte dostatok priestoru a rozpočet, nebojte sa postaviť si v záhrade vonkajšiu kuchyňu. Uvidíte, že v lete nebudete variť nikde inde a priatelia a rodina nebudú mať nutkanie prísť na návštevu. Podobnú službu však môže poskytnúť aj väčší gril.

Myslite aj na bezpečnosť

Pri úpravách okolia bazéna je dôležité myslieť na možné nástrahy. Pozornosť venujte najmä zabezpečeniu bazéna proti pádu malých detí alebo domácich zvierat (ideálne je bazénové zastrešenie alebo krycia plachta), ale aj zabezpečeniu dobrej viditeľnosti v okolí bazéna v noci.

TIP: Ak vás pri bazéne trápi otravný hmyz, môžete v blízkosti bazéna vysadiť bylinky, ktoré ich odpudzujú. Príkladom je rozmarín, levanduľa a bazalka. Okrem toho, že sa zbavíte otravného hmyzu, aj pekne vyzerajú a dajú sa použiť pri príprave jedla. Napríklad na jedlo, ktoré sa chystáte grilovať!

Aj okolie bazéna si vyžaduje vašu starostlivosť

Na záver je dôležité zdôrazniť, že pravidelná údržba je nevyhnutná, aby bol váš bazén a jeho okolie krásne a funkčné. To zahŕňa všetko od čistenia bazéna, cez strihanie rastlín až po opravu prípadných poškodení.
Záhradný bazén a jeho okolie môžu byť skvelým miestom na oddych a zábavu. Pomocou týchto tipov môžete vytvoriť prostredie, ktoré bude nielen krásne, ale aj funkčné a bezpečné. Bez ohľadu na to, aký štýl si vyberiete, dôležité je, aby vám priestor okolo bazéna robil radosť a aby ste sa tam cítili príjemne.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť