Markíza vás nielen skryje pred slnkom. Viete, ako sa o ňu starať, aby vydržala čo najdlhšie?

2. augusta 2023 ∙ 4 min čítanie

Markíza je užitočným doplnkom každého balkóna alebo terasy. Poskytuje príjemný tieň a ochranu nielen pred slnkom, ale aj pred zvedavými pohľadmi. Aby vám vydržala čo najdlhšie, musíte si nájsť čas na jej údržbu. Ako na to?

 

Nie je markíza ako markíza: rôzne typy

Viete, čo je to markíza? Ak chceme tento pojem definovať konkrétnejšie, môžeme povedať, že ide o ľahkú konštrukciu, ktorá sa používa na zatienenie okien, balkónov alebo terás. Nájdeme ju nielen pri rodinných príbytkoch, ale aj nad rôznymi obchodmi alebo reštauračnými záhradami, kde poskytuje príjemný tieň počas horúcich dní alebo chráni tovar pred vyblednutím.

Je dôležité poznamenať, že ide predovšetkým o ochranu pred slnkom. Markízy nie sú určené na ochranu pred silným dažďom, silným vetrom, mrazom alebo inými vrtochmi počasia. Tieto javy by ju mohli poškodiť. Ak hľadáte viac multifunkčné tienenie, odporúčame namiesto markízy zvoliť hliníkovú bioklimatickú pergolu.

 

Typy markíz

Na trhu dnes nájdete širokú škálu markíz. Stačí si vybrať tú, ktorá sa najlepšie hodí do vami zvoleného priestoru:

  •  Otvorené markízy. V zloženom stave nie sú chránené pred poveternostnými vplyvmi, nemajú úložný priestor (kazetu). Myslite na to pri výbere miesta inštalácie markízy. 

  •  Kazetové markízy. Sú uložené v ochrannej krabici, ktorá chráni valec a látku pred slnkom a dažďom. Môžete ich preto nainštalovať takmer kdekoľvek.
  • Existujú aj bočné markízy alebo tienidlá, prípadne vertikálne markízy, ktoré sú vhodné na zatienenie problematickejších plôch, napríklad panelákového balkóna. Bočné tienidlá sa dajú jednoducho umiestniť tam, kde ich potrebujete.


Markízy možno rozdeliť aj podľa systému otvárania. Tie sa zvyčajne ovládajú ručne pomocou kľučky, alebo existujú elektrické markízy, ktoré sú ovládané motorom. Ten sa dá ovládať na diaľku. Niektoré markízy majú aj dažďový alebo slnečný senzor.

 

kazetová elektrická markýza

Ako sa starať o markízu?

Na jar, pred a po zazimovaní, ale aj počas roka výrobcovia odporúčajú skontrolovať skrutkové spoje, spoje ramien a vodiace lišty markízy. Uistite sa, že sú bez lístia, machu alebo vetvičiek. Počítajte aj s tým, že markíza si vyžiada trochu vášho času: stačí ju občas vyčistiť a naimpregnovať.

Ako čistiť markízu?

Textílie používané na výrobu markíz sú veľmi odolné. Zvyčajne ide o polyesterové tkaniny s vysokou gramážou. Napriek tomu ich treba občas očistiť od prachu, peľu a iných nečistôt, ktoré môžu spôsobiť, že už nebudú také lesklé ako pri prvom vyvesení.

Čistenie tkaniny

Tkanina markízy by sa mala čistiť mäkkou kefou alebo vysávačom s nižším výkonom. Pomôže to odstrániť prach a povrchové nečistoty. Niektoré markízy sa dajú prať, napriek tomu sa pokúste nečistoty odstrániť najprv nasucho pomocou kefy, ak sa to nepodarí, skúste použiť slabý mydlový roztok.

Na oplachovanie používajte mydlovú vodu s maximálnou teplotou 30 °C. Potom zmyte všetky zvyšky mydla a nečistoty čistou vodou. Markízu po umytí vždy nechajte dôkladne vyschnúť, aby ste zabránili vzniku a šíreniu plesní. Vyvarujte sa používania nevhodných čistiacich a impregnačných prostriedkov, ktoré by mohli poškodiť tkaninu. Vyberajte si tie, ktoré sú určené na slnečníky, stany a markízy. Prípadne si pozrite návod na použitie vašej markízy, niektorí výrobcovia popisujú presný postup údržby, aby ste predišli neúmyselnému poškodeniu látky.

 

Čištění markýzy

 

Čistenie konštrukcie


Nezabúdajte na pravidelné čistenie konštrukcie markízy. Na tento účel môžete použiť aj mydlovú vodu a mäkkú handričku. Nepoužívajte agresívne alebo abrazívne prostriedky. Pohyblivé časti konštrukcie môžete raz za čas namazať vhodným olejom.

Ako impregnovať markízu?


Ak chcete, aby markíza odolala slnečnému žiareniu, ale aj miernemu dažďu, naimpregnujte ju. Vyberte si špeciálnu impregnáciu proti vode, ktorá sa používa nielen na markízy, ale aj na stany, slnečníky a iné kryty. Markízu stačí nastriekať zo vzdialenosti asi 20 centimetrov a nechať prirodzene vyschnúť.

Vdýchnite svojej markíze nový život


Máte pocit, že látka alebo konštrukcia už vykazuje známky opotrebovania? Nemusíte hneď celú markízu vyhodiť a kúpiť novú. Často stačí len servis: vymeniť látku alebo časť konštrukcie.


So správnou markízou si užijete nielen príjemný tieň, ale aj súkromie. Markízy majú navyše tú výhodu, že ich inštalácia si nevyžaduje žiadne väčšie stavebné úpravy. Jej inštaláciu zvládne každý!

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť