NÁVOD: Ako jednoducho postaviť nadzemný bazén

2. augusta 2023 ∙ 5 min čítanie

Nadzemné bazény sú u nás čoraz obľúbenejšie. Dôvodom je nižšia obstarávacia cena, ale aj jednoduchá inštalácia. Pozrite si, ako takýto bazén postaviť.

Plánujete nadzemný bazén? Postaviť ho nie je žiadna raketová veda


Nadzemné bazény sú čoraz obľúbenejšie. Či už máte deti, alebo si chcete sami vychutnať osviežujúce kúpanie v pohodlí vlastnej záhrady, nadzemný bazén je skvelým riešením. Obávate sa, že ho nebudete môcť postaviť? Je to jednoduché. Poradíme vám krok za krokom.

Prečo si vybrať nadzemný bazén?

Nadzemné bazény ponúkajú množstvo výhod. Okrem iného sú lacnejšie a jednoduchšie na inštaláciu ako ich zapustené náprotivky. Pri nadzemnom bazéne si navyše môžete vybrať, kde ho umiestnite, bez toho, aby ste museli riešiť zložité stavebné prípravy a pripojenie na siete. Aj v tomto prípade však máte na výber z niekoľkých možností.

Nadzemné bazény a ich možnosti

Pri výbere bazéna je dôležité oboznámiť sa so všetkými rôznymi typmi bazénov, ktoré sú na trhu k dispozícii: 

 

 

 

 

Plánujete nadzemní bazén? Postavit ho není žádná věda


Nadzemní bazény se stávají stále oblíbenější. Ať už máte děti, nebo si chcete sami vychutnat osvěžující koupání v pohodlí své zahrady, nadzemní bazén je skvělým řešením. Bojíte se, že ho nezvládnete postavit? Je to snadné. Provedeme vás krok za krokem. 

Proč si vybrat nadzemní bazén?

Nadzemní bazény nabízejí řadu výhod. Mimo jiné jsou levnější a instalujete je snadněji než jejich zapuštěné protějšky. U nadzemního bazénu si navíc můžete vybrat, kam ho umístíte, aniž byste museli řešit složitou stavební přípravu a připojení k sítím. I v tomto případě ale máte na výběr z několika variant.

Nadzemní bazény a jejich možnosti

Při výběru bazénu je důležité seznámit se se všemi druhy bazénů, které jsou na trhu k dispozici: 

Bazény pre deti

Táto možnosť je vhodná, ak máte malé deti a v bazéne neplánujú plávať dospelí. Výhodou je, že môžete pravidelne meniť vodu bez toho, aby ste museli používať bazénovú chémiu. Je preto vhodná aj pre najmenších.

Nadzemné nafukovacie bazény

Väčšie nafukovacie bazény sú vyrobené z trojvrstvového PVC a majú pevné vinylové dno a nafukovací okraj. Tieto bazény nepotrebujú žiadnu špeciálnu prípravu terénu. Stačí len vyrovnať plochu, na ktorú chcete bazén umiestniť, a položiť geotextíliu. O čistotu vody sa stará filtrácia a pravidelné dávkovanie bazénovej chémie.

Nadzemné bazény s pevnou konštrukciou

Tieto bazény majú jednoduchú oceľovú alebo plastovú konštrukciu so zvislými vzperami, ktoré zabezpečujú stabilitu. Tento typ nadzemného bazéna umožňuje napustiť väčší objem vody, a preto bude plávanie pohodlnejšie ako v prípade nafukovacieho bazéna.

Ako postaviť nadzemný bazén: krok za krokom

Pri troche zručnosti možno nadzemné bazény zostaviť za niekoľko minút a do jedného dňa sa môžete kúpať. Nepodceňujte však prípravu. Týka sa to najmä povrchu, na ktorom bude bazén stáť. Pozrime sa na jednotlivé kroky.

 

 

letní koupání v bazénu

 

 

 

Krok 1: Príprava podkladu

Miesto, kde bude bazén stáť, by malo byť pevné a čo najviac rovné. Odstráňte všetky kamene, korene a iné predmety, ktoré by mohli poškodiť bazénovú vložku. Všetky nerovnosti vyrovnajte tenkou vrstvou piesku.

Krok 2: Vyznačenie tvaru bazéna

Viete, aké rozmery by mal mať základ bazéna? Nakreslite na zem kruh, alebo presnejšie, pomocou šnúrky nakreslite kruh, ktorý by mal byť asi o 10 cm väčší ako bazén.

Krok 4: Pridajte piesok a spevnite plochu

Na rovnú plochu naneste jemnozrnný piesok a zhrabte ho do roviny. Potom túto vrstvu jemne zalejte vodou. Pomocou záhradného valčeka alebo vibračného stroja plochu s pieskom dôkladne urovnajte. V ideálnom prípade skontrolujte rovnosť povrchu pomocou vodováhy. Vodováhu nepodceňujte. Ak je bazén nerovný, voda bude pôsobiť len na jednu stranu bazéna a môže ho poškodiť.

Krok 5: Inštalácia výstelky jazierka

Na pripravenú spevnenú plochu rozprestrite jazierkovú fóliu, aká sa používa na plnenie záhradných jazierok, a všade ju uhlaďte. Látku môžete nastrihať s presahom až 20 cm. Neodporúča sa používať napríklad kusy starého koberca alebo podobné tkaniny, ktoré by mohli začať plesnivieť.

Krok 6: Začnite stavať

V prípade bazéna s nafukovacím okrajom opatrne položte dno na vytvorený základ. Potom nafúknite okraj bazéna. V prípade bazénov s pevnou konštrukciou postupujte podľa pokynov na vybudovanie konštrukcie, ktorá bude držať vložku. Postupujte podľa pokynov pre vybraný bazén. Postup sa môže u jednotlivých výrobcov mierne líšiť.

Krok 7: Napustite vodu

Začnite napúšťať vodu, pričom vyrovnajte bazénovú vložku na dne. Ideálne tak, že budete priamo v bazéne. Natiahnite a narovnajte záhyby, ktoré by mohli neskôr spôsobiť problémy. Nezabudnite, že keď sa voda naplní, určite nebudete môcť vyrovnať dno.

Krok 8: Napustite vodu do bazéna

Keď už máte dno vyrovnané, pri nafukovacích bazénoch stačí napustiť zvyšok vody. V prípade bazénov s pevnou konštrukciou sa uistite, že vložka je po stranách správne napnutá a že nedochádza k žiadnym netesnostiam atď. Počas napúšťania nainštalujte skimmer a vratnú trysku.

Nezabudnite na príslušenstvo bazéna

Aby ste sa uistili, že bazén slúži naozaj len pre vaše potešenie a nie pre vaše starosti, nezabudnite na bazénové príslušenstvo. Bazénovú filtráciu, bazénovú chémiu, ale aj schodíky alebo kryt, ktorý ochráni bazén pred nečistotami, domácimi zvieratami a deťmi. Na čistenie sa vám bude hodiť bazénový vysávač a na väčšie nečistoty sieťka. Ak nemáte radi studenú vodu, zaobstarajte si solárny ohrievač vody v bazéne.

 

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť