Chybí vám na zahradě stín? Tady je 6 tipů, jak si ho vykouzlit

10. mája 2023 ∙ 4 min čítanie

Hoci slnečné lúče v záhrade vítame, najmä v sparnom lete sa radi schovávame v príjemnom tieni. Ak v záhrade nerastú vzrastlé stromy, existujú aj iné zaujímavé možnosti vytvorenia tieňa. Ktoré to sú?

Kde všade je potrebný tieň?

  Zaujíma vás, ako najlepšie vyriešiť tienenie? Pred nákupom starostlivo plánujte. Pomôže vám, ak si odpoviete na nasledujúce otázky:

- Aký priestor potrebujete zatieniť? Potrebujete terasu alebo chcete pred slnkom chrániť všetok záhradný nábytok? Vyberáte si tienenie na balkón alebo terasu?
- Aké dispozičné riešenie ponúka daný priestor? Myslite na to, že tienenie zaberá aj priestor. Bude vám prekážať (napr. pri bazéne, grile)?
- Zohľadnite pohyb slnka. Preto je vhodné mať tieniaci systém, ktorý sa dá upraviť podľa vašich potrieb, alebo pridať tieniace prvky.
- Hľadáte trvalé riešenie, alebo počítate s tým, že tienenie odložíte mimo sezóny a v prípade nepriaznivého počasia, napríklad v záhradnom domčeku?
- Aký je váš rozpočet? Cenové rozpätie tienenia sa začína na niekoľkých tisícoch korún, ale môžete ísť až do desiatok tisíc korún (napríklad za hliníkové pergoly).  

6 tipov na vytvorenie tieňa v záhrade aj mimo nej

Záhradné slnečníky

Keď sa povie dáždnik, mnohí si predstavia väčší dáždnik s farebnými pruhmi. Dnešná ponuka je však oveľa širšia. V závislosti od veľkosti priestoru si môžete vybrať priemer dáždnika a tiež si môžete vybrať z rôznych tvarov: obdĺžnikový, štvorcový alebo okrúhly. Pri stiesnených priestoroch, ako sú napríklad balkóny, myslite aj na pohodlnú manipuláciu.


Väčšie slnečníky by mali mať naozaj pevnú a stabilnú konštrukciu. Aj tu existuje niekoľko možností. Sú buď klasické, so stredovou tyčou, alebo výkyvné, kde je tyč na boku a neprekáža. Strecha slnečníka by sa mala dať nakloniť. Samotná konštrukcia je zvyčajne vyrobená z hliníka alebo ocele. Pozornosť by ste mali venovať aj podstavcu, ktorý by mal byť dostatočne ťažký, aby slnečník neodletel alebo nespadol vo vetre. Poťahová látka musí byť odolná voči UV žiareniu a vode.     Markízy

Ide o tieniace zariadenia, ktoré sa najčastejšie umiestňujú nad vchod, okno alebo terasu. Ich konštrukcia umožňuje predĺženie. Markízy sa delia na niekoľko typov: kazetové, klasické alebo polokazetové. Zvyčajne sa ovládajú mechanicky, t. j. kľukou, alebo elektronicky pomocou diaľkového ovládania.


Sú vhodné na terasu, ale aj na balkón. Ich výhodou je, že sú po zasunutí veľmi nenápadné, ľahko sa ovládajú a vyzerajú veľmi esteticky. Nevýhodou môže byť, že sú výlučne ochranou proti slnku. Neochránia vás pred dažďom ani inými vrtochmi počasia, ktoré by mohli markízu poškodiť.
  Multifunkčné riešenie: záhradná pergola

Záhradná pergola je nákladnejšie, ale o to odolnejšie riešenie. Môžete si vybrať z viacerých možností - klasické drevené pergoly, ale aj hliníkové pergoly s polykarbonátovou strechou, ktoré tienia, ale nie sú pod nimi tmavé. Pergoly môžu stáť priamo pri dome alebo samostatne v záhrade. Ak ju umiestnite k bazénu, vytvoríte dokonalú oddychovú zónu. Ideálnym riešením je bioklimatická hliníková pergola. Pomocou posuvných lamiel si nastavíte, kedy a koľko slnečného svetla pod pergolu vpustíte. Vďaka otvoreným lamelám bude pod pergolou príjemne aj v tom najhorúcejšom počasí. Funguje tu komínový princíp.

Slnečná alebo tieniaca plachta

Táto možnosť sa v poslednom čase stala veľmi obľúbenou. Ide o veľkú plachtu, ktorá sa buď pripevní priamo na fasádu domu, alebo môžete na pripevnenie využiť stromy a iné pevné body. Veľkou výhodou je variabilita, ale aj to, že tieni väčšiu plochu ako slnečník. Môžete ho tiež ľahko pripevniť, kdekoľvek ho potrebujete. Môžete si vybrať z rôznych tvarov a farieb. Je vhodný na záhradu, balkón aj terasu. Dôležité je dbať na to, aby bola plachta dobre napnutá. Len tak dokáže odolať vetru a zabrániť vzniku kaluží vody pri daždi.

Altánky

Sú vhodné do väčších záhrad, pretože ide o menšie samostatné konštrukcie. Sú drahšie, ale vytvoria vo vašej záhrade jedinečnú romantickú atmosféru. Sú k dispozícii ako hotové stavby, ktoré stačí zmontovať alebo zadať stolárovi. Keďže ide o drevené konštrukcie, počítajte s pravidelnou údržbou.

Hovorí sa, že najpríjemnejší tieň je pod korunami bujných stromov, pretože stromy ochladzujú vzduch okolo nich. Ak ich však nemáte v záhrade, môže trvať roky, kým dorastú do potrebnej veľkosti. Dovtedy si vyberte jednu z vyššie uvedených možností. Ktorú si vyberiete pre svoju záhradu?      

 

Kde všude je stín zapotřebí?

Přemýšlíte, jak zastínění nejlépe vyřešit? Před samotným nákupem si vše pečlivě rozplánujte. Pomůže vám, pokud si odpovíte na tyto otázky:

  • Jaký prostor potřebujete zastínit? Stačí vám kousek terasy, nebo chcete před sluncem ukrýt i veškerý zahradní nábytek? Vybíráte stínění na balkon, nebo terasu?
  • Jaké dispozice prostor nabízí? Myslete na to, že i stínění vám zabere místo. Nebude vám překážet (například u bazénu, grilu)?
  • Počítejte i s pohybem slunce. Proto je vhodné stínění, které jde nastavit podle potřeby, případně přidat stínící prvky. 
  • Hledáte trvalé řešení, nebo počítáte s tím, že stínění budete uklízet mimo sezonu a v případě nepříznivého počasí například do zahradního domku? 
  • Jaký je váš rozpočet? Cenová relace stínění začíná na několika tisících korunách, ale vyšplhat se můžete i do desetitisícových částek (například u hliníkových pergol). 

6 tipů, jak si nejen na zahradě vytvořit stín


Zahradní slunečníky

Když se řekne slunečník, mnoha lidem se vybaví takový větší deštník s barevnými proužky. Dnešní nabídka je ale mnohem širší. Podle velikosti prostoru si zvolte průměr slunečníku, na výběr máte i z různých tvarů: obdélníkové, čtvercové či kulaté. U stísněných prostor, jako je například balkon, myslete i na pohodlnou manipulaci.


Větší slunečníky by měly být opatřeny opravdu pevnou a stabilní konstrukcí. I tady existuje několik variant. Konstrukce se dělají buď klasické, tedy se středovou tyčí, nebo výkyvné, kdy tyč je na boku a nepřekáží vám. Střecha slunečníku by se měla dát naklápět. Samotná konstrukce se většinou vyrábí z hliníku či oceli. Pozornost věnujte i stojanu, ten by měl být dostatečně těžký, aby vám slunečník při větru neodletěl nebo nepadal. Zakrývací látka musí být odolná proti UV záření a vodě.


Markýzy

Jedná se o stínění, které se nejčastěji umisťuje nad vchod, okna či terasu. Jejich konstrukce umožňuje vysunování. Markýzy se dělí na několik typů: kazetové, klasické či polokazetové. Ovládají se většinou mechanicky, tedy klikou, nebo elektronicky na dálkové ovládání


Hodí se na terasu, ale i balkon. Jejich výhodou je, že při jejich zatažení jsou velmi nenápadné, lehce se obsluhují a vypadají velmi esteticky. Nevýhodou může být fakt, že se jedná o čistě protisluneční ochranu. Neochrání vás před deštěm ani jinými rozmary počasí, ty by naopak mohly markýzu poškodit. 

Multifunkční řešení: zahradní pergola

Nákladnější, ale o to trvanlivější řešení je zahradní pergola. Vybrat si můžete z několika variant – klasické dřevěné pergoly, ale i hliníkové pergoly se střechou z polykarbonátu, které stíní, ale není pod nimi tma. Pergoly mohou stát hned u domu, nebo samostatně v zahradě. Pokud ji umístíte k bazénu, vznikne vám dokonalá relaxační zóna. 


Ideálním řešením je bioklimatická hliníková pergola. Pomocí posuvných lamel si sami nastavíte, kdy a kolik slunečních paprsků si pod pergolu pustíte. Díky pootevřeným lamelám navíc i v tom největším parnu bude pod pergolou stále příjemně. Funguje zde totiž komínový princip. 

Sluneční či stínící plachta

Tato varianta se stává v poslední době velmi oblíbenou. Jedná se o velkou plachtu, která se upevňuje buď přímo k fasádě domu, nebo můžete využít i stromy a jiné pevné body k uchycení. Velkou výhodou je variabilnost, ale i fakt, že stíní větší prostor než slunečník. Lehce ji navíc připnete tam, kam zrovna potřebujete. Vybrat si můžete z různých tvarů, ale i barevných provedení. 


Je vhodná na zahradu, balkon i terasu. Důležité je pohlídat si, aby byla plachta dobře napnutá. Jedině tak odolá větru a nebudou se na ní vytvářet kaluže vody, když zaprší. 

Altány

Hodí se na větší zahrady, protože se jedná o menší samostatnou stavbu. Jsou nákladnější, ale vytvoří vám na zahradě jedinečnou romantickou atmosféru. K dostání jsou hotové stavby, které si jen složíte, nebo výrobu zadáte truhláři. Vzhledem k tomu, že se jedná o dřevěné konstrukce, počítejte s pravidelnou údržbou. Říká se, že nejpříjemnější stín je pod košatou korunou stromu, protože stromy ochlazují vzduch okolo. Pokud je ale na své zahradě nemáte, může trvat roky, než narostou do potřebné velikosti. Do té doby si vyberte některou z výše uváděných možností. Kterou si zvolíte na svou zahradu vy?Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť