Záhradný krb sa stane dominantou vašej záhrady. Ako si vybrať ten správny?

10. mája 2023 ∙ 4 min čítanieOheň je neoddeliteľnou súčasťou posedenia v záhrade. Chcete si vychutnať čaro ohňa, ale niekedy si chcete aj niečo dobré ugrilovať? Ideálnym riešením je záhradný krb, ktorý bude dominantou vašej terasy. Niektoré sa dajú použiť aj na údenie alebo dokonca pečenie pizze a chleba.

Dokonalá terasa? Nezabudnite na záhradný krb

Premýšľate, ako vylepšiť posedenie na vašej terase alebo pergole? Zaobstarajte si záhradný krb. Pozdvihne atmosféru každého stretnutia, či už ide o večierok s priateľmi alebo rodinnú grilovačku. Navyše predĺži čas, počas ktorého môžete terasu využívať. Vďaka sálavému teplu z otvoreného ohňa vám nebude zima ani počas chladných nocí.

Nie nadarmo sa hovorí, že krb je srdcom domu, a hoci ide o vonkajšiu možnosť, platí to aj v tomto prípade. Teraz si už len musíte vybrať záhradný krb, ktorý splní všetky vaše očakávania.

 

Betónový alebo oceľový záhradný krb?

Krby sa najčastejšie vyrábajú v dvoch verziách v závislosti od použitého materiálu: betónové a oceľové. Ak rozmýšľate, ktorý z nich je pre vás najvhodnejší, zvážte tieto kritériá:

  • Aké typy materiálov prevládajú vo vašej záhrade alebo na terase? Dominujú prírodné prvky, alebo dávate prednosť modernejšiemu dizajnu a minimalizmu? Premýšľajte o tom, či krb zapadá do svojho okolia. Betónové krby často imitujú prírodný kameň a v záhrade vyzerajú prirodzene.
  • Dôležitým faktorom je aj veľkosť spoločnosti, ktorá sa bude pravidelne zhromažďovať okolo ohňa. Plánujete veľkú akciu, alebo vám postačí menší krb pre niekoľko táborníkov? Podľa toho si vyberte vhodnú možnosť. Betónové krby sú väčšie, zatiaľ čo oceľové krby ponúkajú prenosnú možnosť.
  • Betónové krby sú stabilné, vyrobené zo špeciálneho betónu. Ohnisko sa dodáva ako stavebnica, ktorú si môžete ľahko zmontovať sami pomocou návodu. Nie sú potrebné žiadne ďalšie materiály ani špeciálne nástroje. Ide o takzvanú suchú montáž. Krb drží pohromade vlastnou váhou, ale aj vďaka systému spojenia jednotlivých častí.
  • Oceľové aj betónové krby sú odolné voči dažďu, vetru a slnečnému žiareniu. Ak premýšľate, kam ideálne umiestniť krb, odporúča sa vybrať záveterné miesto, ktoré je dostatočne vzdialené od susedov. To preto, aby nikoho neobťažovali nepríjemné pachy, napríklad pri rozkurovaní ohňa, pečení mäsa a pod.
  • Oba typy krbov môžu používať drevené uhlie, ako aj polená a malé konáre. Niektoré typy obsahujú aj miesto, kde môžete drevo pohodlne uložiť a nebude rušiť okolie krbu.
  • Oceľové krby sú vyrobené z ocele s práškovou povrchovou úpravou, ktorá je odolná voči všetkým poveternostným vplyvom a teplu. Na výber je množstvo moderných a neotrelých dizajnov v mnohých tvaroch, ktoré oživia každú pergolu alebo terasu.
  • Oba typy krbov by mali byť umiestnené na spevnenom povrchu na miestach, kde plamene potenciálne neohrozia vegetáciu, dom alebo hostí.

 

Záhradný krb s udiarňou a grilom

Pri výbere krbu nemusíte robiť kompromisy a premýšľať, či si nemáte vybrať len väčší gril. Záhradné krby totiž umožňujú pripravovať jedlo na otvorenom ohni, ale aj grilovaním, a to aj pomocou elektrickej ihly, alebo údením. Niektoré typy krbov majú komínovú udiareň, iné sa dajú použiť ako pec na pizzu alebo chlieb. V krbe môžete pripraviť kompletné menu.

Riešenie pre malé priestory: prenosný gril

Máte malú záhradu alebo hľadáte kompaktnejšie riešenie pre svoju chatu? Vyberte si prenosné multifunkčné ohnisko s grilom alebo prenosný gril. K dispozícii sú menšie aj väčšie verzie, ktoré sa zmestia na každý pozemok. Má niekoľko výhod:

Ohnisko má aj možnosť grilu alebo elektrickej ihly.


Je prenosné a skladné, po použití ho ľahko uložíte do záhradného prístrešku alebo garáže.


Nemusíte sa báť, že by teplo poškodilo váš trávnik. Konštrukcia je vymyslená tak, aby uhlie nevypadávalo.

TIP: Po daždi alebo v chladných dňoch, najmä v betónových krboch, kúrte postupne, aby ste zabránili praskaniu. Malé vlasové praskliny sú prirodzené, nemusíte sa obávať o bezpečnosť krbu. Betónové časti sú vystužené oceľou.

Aké príslušenstvo by vám nemalo chýbať k záhradnému krbu?

Pre väčší pôžitok z grilovania, ale aj pre jednoduchšiu manipuláciu s ohniskom si zaobstarajte praktických pomocníkov. Určite využijete grilovaciu ihlu, ale hodiť sa vám môžu aj ohňovzdorné rukavice, grilovacie náradie alebo odkladací stolík. A pre znalcov je nevyhnutnosťou teplomer na mäso alebo lis na dokonalé hamburgery.


Už viete, ktoré ohnisko je pre vás to pravé a hodí sa na vašu záhradu? Rozhodnite sa, aby ste si v lete mohli vychutnať posedenie a vyhrievanie sa v útulnej žiari plameňov.

 Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť