Viete, ako si uľahčiť prácu s drevom? Získajte vozík na drevo a ďalších pomocníkov

10. mája 2023 ∙ 5 min čítanie

Či už používate drevo na kúrenie, alebo ho potrebujete len na príležitostný táborák, viete, aká je práca s drevom náročná. Aby ste si uľahčili prácu, zaobstarajte si správnych pomocníkov. A nezabudnite, že kvalita dreva má veľký vplyv aj na jeho skladovanie. Už máte kôlňu na drevo?


Uľahčite si prácu s drevom

Krásne vonia a práca s ním je príjemná. Na druhej strane sa pri štiepaní a ukladaní dreva poriadne zapotíte. Ak drevo používate aj na kúrenie, môžete si ho objednať už spracované, čo sa však jednoznačne odrazí na konečnej cene. Ak si drevo pripravujete sami, prácu vám uľahčí kvalitné náradie.


Aké náradie by som si mal kúpiť na prácu s drevom?


1. Ak spracovávate väčšie kusy dreva alebo dokonca chodíte do lesa po drevo, nepodceňujte hodnotu motorovej píly. Do lesa si vyberte benzínovú, do domu elektrickú. Na menšie práce je vhodná aj AKU reťazová píla.

2. Na rezanie používajte skladacie kozy na drevo. Pohodlne na ňu umiestnite väčšie aj menšie polená. Práca vám pôjde rýchlejšie, znížite riziko zranenia a nebudete potrebovať ďalšie ruky na držanie polien.

3. Po narezaní dreva na polená prichádza na rad sekera na drevo. Tu na vlastnej koži zistíte, či ste si vybrali kvalitný nástroj. S ostrou sekerou to pôjde ako po masle, s nekvalitnou bude práca skôr za trest. Môžete použiť aj dláta alebo štiepacie kliny. Na štiepanie si vyberte ako podklad stabilný a podľa možnosti už suchý veľký kmeň.

Viete, ako rozoznať dobrú sekeru? Dobre vám padne do ruky, je optimálne vyvážená a nie je príliš ťažká. Môžete si vybrať klasickú drevenú sekeru alebo modernú laminátovú. Pri druhej menovanej sa môžete spoľahnúť na dobrú ergonómiu a nemusíte sa obávať vypadnutia čepele.


1. Ako prenášať drevo? Možno vás napadne použiť záhradné koliesko, ale oveľa lepším riešením je kúpiť si priamo vozík na drevo. Ten slúži nielen na prepravu dreva, napríklad na táborák, ale aj ako praktický sklad dreva. Vďaka svojmu dizajnu pripomínajúcemu rudlík sa s vozíkom ľahko manipuluje, a to aj keď je naložený. A to sa o záhradnom vozíku plnom dreva povedať veľmi nedá.

2. Ak spracovávate väčšie množstvo dreva, oplatí sa zaobstarať si elektrickú štiepačku alebo kolískovú pílu. Práca s nimi je rýchla a bezpečná.

3. Nezabudnite na ochranné pomôcky. Pri práci s motorovou pílou si nasaďte slúchadlá s potlačením hluku. V lese je nevyhnutná ochranná prilba, pevná protišmyková obuv, ochranné okuliare, ako aj pracovné rukavice alebo reflexná vesta.

 

 

 

Premýšľajte o správnom umiestnení dreva

Drevo máte narezané, teraz musíte vyriešiť otázku, kde ho uskladniť. V ideálnom prípade chcete nájsť suché miesto, kde môžu polená ďalej vysychať, čím sa zvýši ich výhrevnosť. Optimálna vlhkosť palivového dreva je približne 15 až 25 %. Menej suché drevo viac dymí, horí horšie a tiež upcháva komín.


Dávajte pozor, aby ste rozštiepené drevo na dlhší čas nezakrývali plachtou. Polená sú potom oveľa náchylnejšie na plesnenie, pretože pod plachtou nemôže prúdiť vzduch. Ak nemáte inú možnosť, nechajte drevo voľne vonku. Rovnako ho neumiestňujte priamo na zem. Aby mohol vzduch prúdiť všade, vytvorte pod polenami jednoduchý rošt.

Získajte prístrešok na drevo

Kedysi bolo úplne bežné, že každá budova mala prístrešok na drevo, kde sa skladovali polená. Ak váš dom nič také nemá, budete si musieť sami postaviť alebo kúpiť prístrešok na drevo. Opäť existuje niekoľko možností:

- Stavba svojpomocne. Prístrešok na drevo si môžete postaviť sami z dreva alebo drevo naskladať pozdĺž domu a vytvoriť tak prístrešok.
- Druhou možnosťou sú hotové drevené prístrešky, ktoré stačí zmontovať. Najčastejšie sú vyrobené z pozinkovanej ocele. Sú lacnejšie, nevyžadujú si údržbu a dobre vyzerajú. Sú k dispozícii v rôznych dizajnoch a farbách.

 

 

 

S drevárňou si môžete drevo pripravovať na zimu po celý rok a nemusíte sa starať o to, kam ho odložiť. Všetko bude na jednom mieste. Ak si zaobstaráte kôlňu s úložným priestorom, budete mať kam uložiť píly, sekery a ďalšie náradie nielen na prácu s drevom.Kto by nemiloval vôňu dreva. Aby sa však nestala len synonymom pre únavnú a namáhavú prácu, zaobstarajte si správne vybavenie. Budete pripravení na zimu a budete mať dostatok dreva na nekonečné letné večery strávené pri táboráku.

 

 

 

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť