8+1 pomôcok, ktoré by vám pri grilovaní nemali chýbať

10. mája 2023 ∙ 4 min čítanie

 
Slováci veľmi radi grilujú. Vedeli ste však, že so správnymi nástrojmi môžete pôžitok z grilovania ešte zintenzívniť? Zistite, ktoré pomôcky by vám v príslušenstve na grilovanie rozhodne nemali chýbať.Nech už je váš záhradný gril akýkoľvek

S vôňou šíriacou sa z vášho záhradného grilu sú záhradné stretnutia okamžite príjemnejšie. Veľmi obľúbené sú grily na drevené uhlie alebo plynové a elektrické grily. Tie na drevené uhlie dokážu vytvoriť jedinečnú vôňu a atmosféru. Plynové a elektrické ponúkajú komfort pri ovládaní a možnosť regulácie teploty. Každý gril má svojho zástancu, ale všetky určite pripravia šťavnaté steaky, chrumkavú zeleninu a roztápajúce sa syry.Vedeli ste však, že pri príprave pochúťok sa nemusíte spoliehať len na grilovací rošt? Pozrite sa, aké ďalšie možnosti ponúka váš gril, ak máte správne vybavenie. Títo pomocníci vám uľahčia prácu so surovinami, ale aj čistenie a skladovanie samotného grilu. Navyše sa chuťové poháriky vašich hostí budú mať na čo tešiť!
 
 
 
 
 
9 pomôcok pre váš záhradný gril
 
Grilovacia ihla
 
Skvelý nástroj, ak chcete grilovať mäso alebo iné potraviny. Najčastejšie sa používa na grilovanie celého kusu mäsa, kurčaťa alebo sa dá použiť na prípravu špízov. Grilovacie ihly sú k dispozícii v rôznych variantoch a veľkostiach. Menšie sú vhodné na prípravu jednotlivých porcií, zatiaľ čo väčšie majú aj gril s elektrickým motorom. Potom si môžete byť istí, že vaše jedlo bude prepečené dozlatista.
 
Kameň na pizzu
 
Domáca pizza je skvelá pochúťka, ale v bežnej peci nikdy nezískate rovnakú chuť. Ani na grile. Vďaka špeciálnemu kameňu na pizzu môžete vykúzliť chrumkavú kôrku a mäkké cesto. Kameň je vhodný aj na prípravu koláčov, exotických palaciniek alebo palaciniek. Jeho používanie je veľmi jednoduché. Kameň jednoducho položte na grilovací rošt. Je k dispozícii v rôznych veľkostiach.
 
Grilovacia panvica
 
Pripravujete na grile napríklad omáčky alebo rezance? Vďaka liatinovým grilovacím panviciam to nie je žiadny problém. Vyznačujú sa vynikajúcimi tepelnými vlastnosťami, takže dokážu rýchlo akumulovať teplo a odolávajú teplu z grilov na drevené uhlie. Sú k dispozícii v rôznych verziách. Je len na vás, či dáte prednosť panvici wok alebo nízkej panvici so širokým dnom.
 
Teplomer na mäso

Do steaku nevidíte, rovnako ako nevidíte do melóna. Preto je pomerne ťažké pripraviť ho tak, aby bol presne podľa chuti stravníka. Navyše na griloch na drevené uhlie je ťažké posúdiť intenzitu ohňa a prepečenia. Preto sa odporúča používať teplomer na mäso. Vedeli ste, že tie najmodernejšie sa dajú prepojiť aj so smartfónom, takže môžete mať vždy prehľad o tom, čo sa deje vo vnútri polena?

Grilovacie rukavice

Sú užitočné nielen pri príprave ohňa a obsluhe grilu, ale sú vítané aj vtedy, keď chcete gril rýchlo vyčistiť (potrebujete napríklad vybrať grilovací rošt). Odolajú teplotám vyšším ako 350 °C.

Údiareň

Zvyčajne sa používa pri plynových griloch. Ak vám chýba vôňa a chuť typická pre spaľovanie dreva, existuje riešenie, aj keď ste hrdým majiteľom plynového grilu. Do boxu sa umiestňujú špeciálne drevené štiepky. Dym z nich prevonia pripravované mäso a ďalšie ingrediencie.
Plachta na gril

Nemáte záhradný domček alebo priestor v garáži či pivnici, kde by ste ukryli gril pred nepriazňou počasia? Špeciálne plachty na grilovanie ho ochránia. Tie sú vyrobené z odolného materiálu, ktorý odolá poveternostným vplyvom. Vyberte si podľa typu a veľkosti vášho grilu. Grilovacia plachta je vhodná aj vtedy, ak chcete gril chrániť len medzi jednotlivými použitiami a ak je trvale zaparkovaný na terase.


Rohože a podložky pod gril
Niektoré potraviny nie je ľahké umiestniť na grilovací rošt. Menšie časti prepadnú, syr sa roztopí (alebo vytečie). Používanie fólie tiež nie je najlepším spôsobom, pretože sa často pripáli. Ideálne sú liatinové taniere a podložky. Tie sa veľmi dobre zahrievajú, ale jedlo sa na ne neprilepí.

Lis na hamburgery

Máte radi americkú klasiku? Na rovnomerné prepečenie mäsa je dôležité, aby boli všetky hamburgery rovnako hrubé a predovšetkým sa nerozpadávali. Práve s tým vám pomôže špeciálny lis. Jednoducho vložte mleté mäso a pomocou veka ho utesnite. A vedeli ste, že kvalitné mäso nemusíte spájať strúhankou ani pridávať vajcia? Stačí vaše obľúbené korenie a môžete lisovať!


Nemôžete sa dočkať, až rozpálite gril? Aby ste mohli gril rozohriať, nezabudnite na správne nástroje a pomocníkov, ktorí vám pomôžu pripraviť nečakané pochúťky na grile a uľahčia vám obsluhu a upratovanie.
 
 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť