Ako dobre a rýchlo vyčistiť gril?

22. marca 2023 ∙ 3 min čítanie

Komu by sa nepáčilo grilovanie, že? Upratovanie po ňom je už iný príbeh. Nikomu sa nechce čistiť gril. Často sa na ňom nachádza pripálený tuk, nehovoriac o popole. Pozrime sa na to, ako efektívne čistiť plynové a iné grily.

Gril vyčistite po každom použití

Aj keď sa vám nechce, odporúča sa čistiť gril po každom použití. A na konci sezóny, keď sa gril chystá zazimovať, sa uistite, že ste ho dobre vyleštili. Len tak bude gril pripravený na ďalšiu sezónu. Nezabudnite, že správna údržba predlžuje životnosť grilu a zabraňuje riziku, že jedlo bude nezdravé.

Čo potrebujete na čistenie? To závisí od toho, aký typ grilu používate:

Ako čistiť plynový gril?
Plynové grily majú často jednu veľkú výhodu. Dajú sa čistiť takzvanou pyrolýzou. Pri nej sa gril vďaka vysokým teplotám zbaví nečistôt. Z pripálenín a mastnoty sa stane jemný popol, ktorý sa dá odstrániť drôtenou kefou. Potom vypnite prívod plynu a odstráňte nečistoty z roštu. Keď gril vychladne, odstráňte grilovací rošt, mriežku a horáky a všetko umyte alebo nechajte odmočiť. Potom vyčistite vonkajšiu časť grilu. Najmä pri griloch z nehrdzavejúcej ocele dávajte pozor, aké handričky a prostriedky používate. Musia byť mimoriadne jemné, aby nepoškriabali povrch nehrdzavejúcej ocele. Nezabudnite gril vysušiť a všetky časti nechajte dôkladne vyschnúť.
Ako čistiť gril na drevené uhlie?
Na rošt grilu na drevené uhlie je ideálna drôtená kefa, ktorá mechanickou silou odstraňuje nečistoty z roštu. Ak sú naozaj pripálené, najlepšie je namočiť rošt do mydlovej vody a nechať ho odmočiť. Pomocou špongie sa potom nečistoty ľahko odstránia.

Ak chcete začať čistiť vnútro grilu, nechajte ho najprv poriadne vychladnúť. Po každom grilovaní vysypte popol a uhlíky do kovového vedra a naozaj ich vyhoďte až vtedy, keď ste si istí, že v nich už nie sú žiadne uhlíky. Prípadne môžete použiť špeciálny vysávač určený špeciálne na popol. Na pozbieranie vnútornej časti grilu môžete použiť škrabku, kefu alebo vlhkú handričku. Nezabudnite umyť aj horné veko grilu, aby sa nezablokovali vetracie otvory.
Ako čistiť elektrický gril?
S elektrickými grilmi je pravdepodobne najmenej práce. Nečistoty odstráňte špeciálnou škrabkou určenou na povrch grilov. Na teflónový povrch nepoužívajte hrubú silu ani kovové predmety. Nezabudnite vyčistiť odkvapkávaciu misku na olej a omrvinky. Ak chcete svojmu elektrickému grilu dodať trochu lesku, stačí do mydlovej vody pridať trochu octu a potom zmesou gril umyť. Jednotlivé časti nechajte dobre vyschnúť a dbajte na to, aby ste elektrické časti nenamočili.

TIP: Nezabudnite na šikovných pomocníkov. Dnes existuje množstvo čistiacich prostriedkov na grily, ktoré môžete použiť nielen na pripáleniny a mastnotu, ale napríklad aj na ošetrenie nehrdzavejúcej ocele, smaltu alebo liatiny. Vďaka starostlivosti vydrží váš gril oveľa dlhšie v skvelej kondícii.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť