Ako si postaviť na záhrade terasu svojpomocne?

10. januára 2023 ∙ 5 min čítanie

Pre pohodlné posedenie a grilovanie na záhrade je najlepšia terasa. Pozrite sa, ako si terasu postaviť. Zameriame sa na betónové aj drevené terasy.

Ako postaviť terasu, aby bola funkčná, ale štýlová?

Terasa spojená s domom má niekoľko výhod. Bude to zväčšiť obývaciu zónu a len pár krokov a vy ste v záhrade. Ako postaviť terasu a čo si pamätať, aby ste ju použili nielen v lete?

 

Kde postaviť terasu?

Je ideálne pre terasu skutočne sledovať obytný priestor a bolo možné ísť dovnútra a von bez zmeny. Vhodným miestom je priestor okolo dverí vedúcich do záhrady alebo francúzskeho okna. Prípadne môže byť tiež pripojený k zimnej záhrade. Menej pohodlia je spojenie s hlavnými vstupnými dverami do domu.

 

Ak nemáte vhodné miesto priamo v dome, nezáleží na tom. Napriek tomu si môžete postaviť terasu, na ktorej môžete relaxovať a organizovať sedenie a gril s priateľmi. Stačí si vybrať miesto v záhrade, kde sa terasa najlepšie zmestí. Môže to byť dominantný strom alebo existujúci záhradný krb alebo krb.

 

Na čo si dáme pozor pri stavbe terasy?

Pri výbere miesta nezabudnite, ako sa slnko pohybuje počas dňa a kde je terasa orientovaná. Povrch pod terasou musí byť zosilnený a mierne sklonený. To má umožniť odtok dažďa. Ak terasa priliehajúca k domu, sklon musí ísť z domu.

 

Ako si vyrobiť terasu?

Ak máte vhodné miesto, otázka znie, akú terasu chcete postaviť? Dnes máte na výber niekoľko materiálov: prírodný kameň, betón, drevo alebo takmer bez údržby. Rozhodnite sa, že terasa sa zmestí do štýlu do iných budov, ale aj podľa ceny a trvanlivosti jednotlivých materiálov.

 

  1. Betónová terasa

Toto sú betónové dlaždice. Ako dať tieto dlaždice na terasu? Existujú dve možnosti: sú sušené v štrkovom lôžku alebo v liatom betóne. Vynikajú v dlhej životnosti, minimálnej údržbe a vysokej odolnosti. Existuje veľa dizajnu na výber. Betónové dlaždice môžu napodobňovať drevo alebo prírodný kameň, môžete si vybrať z dlaždíc zložených a plochých. Je to jeden zo spôsobov, ako postaviť terasu skutočne lacnú. Okrem toho betónové dlaždice nevyžadujú žiadnu starostlivosť. Všetko, čo musíte urobiť, je zbaviť sa špiny raz za čas.  1. Drevená terasa

Drevo je najpríjemnejšie zo všetkých materiálov, zvlášť pohyb bez topánok. V tomto prípade je výber špecifického typu druhov stromov rozhodujúci. Vždy vyberte iba jeden druh dreva. Keby boli jednotlivé časti rôznych stromov, mohol by sa vyskytnúť problém pri vyschnutí a expanzii, čo je pre každé drevo iné. Pamätajte, že terasa je vystavená podnebiu, a preto si vyberte odolnejší typ dreva.

Terasy by mali mať drážky, ktoré pôsobia proti sklzu a pomáhajú s odtokom vody. Na trhu sú k dispozícii aj drevené dlaždice a celé terasy. Ušetrí vám čas pri ležaní, pretože dosky sú vybavené západkami. Dosky aj dlaždice (veľké dosky sú nevhodné z dôvodu vlastností dreva), kladieme na drevený rošt. Mal by stáť na dôkladne naskladanej pôde štrkom. Geo-textil pomôže proti rastúcej tráve.

V prípade drevenej terasy sa počítať s náročnejšou údržbou. Pravidelne sa plní špeciálnym olejom, ktorý chráni drevo pred vlhkosťou, ale aj škodcov a slnečné svetlo. Pravidelná kontrola terasy je tiež dôležitá.

 

  1. Drevoplastová terasa

Ak nechcete tráviť príliš veľa času a udržiavať príliš veľa času, ideálnym materiálom je drevený -plastický. Zvyčajne sa skladá zo 60 % dreva a 40 % polymérov. Na prvý pohľad je však ťažké ho rozpoznať z dreva. Na rozdiel od neho však výrobcovia zaručujú životnosť až do 25 rokov. Môžete si vybrať z množstva vzorov a farieb. Vždy si vyberte celé dlaždice, voda sa môže dostať do dutiny a môže sa rozpadať alebo rozpadať.

Údržba spočíva iba v čistení terasy. V ideálnom prípade ho odstráňte dvakrát ročne, stačí na bežnú vodu.

 

Prepojenie bazéna na terasu

Ak plánujete prepojiť oblasť terasy s bazénom, premýšľajte o materiáli a usporiadaní veľkosti terasy. V tomto prípade je preferovaný materiál odolný voči vlhkosti, ako sú napríklad drevené alebo dlaždice. V bezpečnej vzdialenosti okolo bazéna by malo byť dostatok priestoru a nábytku alebo grilu. Ak nemáte bazén umiestnený hneď vedľa terasy, je vhodné ho vidieť z terasy.

 

 

Ako zariadiť terasu?

Zaujíma vás, čo si dal na terasu? Predtým, ako začnete poskytovať vybavenie, naplánujte si priestor. Kam umiestnite gril, krb alebo ohnisko? Bude existovať relaxačná zóna s pohodlným záhradným nábytkom? Bude terasa pripojená k bazénu? Nesnažte sa premôcť terasu. Pamätajte, že v štýle a farbe by sa mal zhodovať s zariadením domu, najmä ak sleduje obytný priestor.

 

Ako zatieniť terasu?

Ak uvažujete o vybavení na terase, určite plánujete kúpiť nábytok, gril alebo dokonca záhradný krb. Vhodné tieňovanie vás bude chrániť nielen pred slnkom, dažďom a zvedavým výhľadom, ale umožní terasu nielen v lete. Aké druhy tieňa existujú?

 

  • Zatienenie terasy: slnečná tieniaca plachta, vysúvacia markíza či pergola (drevená či kovová konštrukcia)
  • Bočné zatienenie: zrolovacie rolety, markízy, u pergol je možné aj sklenené zatienenie vhodné proti dažďu a vetru

 

Už viete, ako bude vyzerať vaša vysnívaná terasa?

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť