Ako správne založiť trávnik?

10. januára 2023 ∙ 3 min čítanie

Trávnik je základom každej záhrady a dodáva jej jasný a upravený vzhľad. Najmä noví majitelia domov zápasia s tým, ako správne založiť nový trávnik a starať sa oň. Tu sa pozrite na správny postup.

Ako zasiať trávnik?

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako postupovať pri zakladaní trávnika. Zvyčajne trávnik zakladáme výsevom semien. Ďalšou možnosťou je položenie pásov už predpestovaného trávnika zo špeciálnych trávnych škôlok. Tento spôsob je veľmi rýchly a trávnik môžete začať zaťažovať už po niekoľkých týždňoch. Na druhej strane je táto možnosť oveľa nákladnejšia. Preto sa tentoraz zameriame na cenovo dostupnejšiu možnosť:

Založenie trávnika svojpomocne: výsev

Ide o najbežnejší spôsob založenia trávnika. Skôr ako sa pustíte do práce, je dobré odpovedať si na otázku, akú trávnu zmes chcete použiť. Rozhodnite sa, aké požiadavky máte na trávnik. Má byť čisto okrasný, alebo musí vydržať pravidelné používanie? Ide o slnečné alebo tienisté miesto? A aký druh pôdy máte v záhrade? Po výbere správnej trávnej zmesi sa môžete pustiť do samotného zakladania trávnika. Ako na to? 

  • Príprava pôdy pre trávnik. Pred výsevom je potrebné pôdu poriadne prevzdušniť. Použite záhradný kultivátor.
  • Potom sa pôda vyrovná. Na jej vyrovnanie použite hrable a nechajte ju odpočívať aspoň 2 týždne.
  • Počas tohto obdobia môžete aplikovať hnojivo a zbaviť sa buriny, ktorá znovu vyrástla.
  • Pôdu vyrovnajte záhradným valcom.
  • Môžete začať siať. Na meter štvorcový vysejete približne 20 až 25 gramov semien.
  • Na malých plochách môžete semená zasiať ručne. Aby ste zabezpečili rovnomerné rozloženie, rozdeľte pozemok na jednotlivé časti pomocou povrázku. V prípade väčších plôch zvoľte sejačku.
  • Potom opäť použite záhradný valec na zatlačenie semien do zeme. Len tak môžu vyklíčiť a nemusíte sa obávať, že ich všetky pozbierajú vtáky.
  • Zalievanie trávnika. Čerstvo zasiaty trávnik pravidelne zalievajte (ideálne hadicou hore nohami, aby ste semená nevyplavovali). V zalievaní pokračujte aj po vyklíčení semien. Nikdy by nemal úplne vyschnúť.
  • Pred prvým kosením počkajte, kým trávnik nedosiahne výšku viac ako 10 cm. Aj potom koste opatrne, pretože korene nemusia byť úplne zakorenené. Odporúča sa kosiť kosou alebo srpom.
  • Kedy mám trávnik po zasiatí prvýkrát pohnojiť? Keďže ste hnojivo použili už pri výseve trávnika, s hnojením sa nemusíte ponáhľať. Stačí po prvom kosení.

Kedy zasiať trávnik?

Zaujíma vás, kedy je najlepší čas na výsev trávneho semena? Môžete si vybrať z dvoch termínov: jar a jeseň. Ideálny čas na výsev je okolo apríla alebo mája, prípadne koncom augusta alebo v septembri. Tieto termíny by ste mali brať ako orientačné. Vždy to závisí od počasia v danom roku. Dôležitá je dostatočná vlhkosť (zrážky) a teplota. Okrem toho záleží aj na polohe miesta a nadmorskej výške. Berte do úvahy aj to, že trávnik potrebuje čas na rast a dlho sa po ňom chodí. Aj preto sa jesenné termíny výsadby javia ako praktickejšie.

Trávnik vhodný na sedenie v záhrade

Ak plánujete na trávnik umiestniť sedenie a záhradný nábytok, vyberte si ťažkú trávnu zmes. Tá znesie pobehovanie dospelých, detí a domácich zvierat a vydrží aj relaxačný šport. Navyše sa trávnik v prípade poškodenia rýchlejšie zregeneruje. Na takýto trávnik môžete umiestniť rôzne záhradné stoličky, lavičky alebo stoly. A ak si chcete vytvoriť vlastný relaxačný kútik, výborne vám poslúži hojdacie kreslo, ktoré sa dá vďaka špeciálnemu podstavcu umiestniť na trávnik.

Rada na záver? S výsadbou sa neponáhľajte. Ak chcete mať anglický trávnik, ktorý vám bude každý závidieť, dajte mu čas na rast. Uvidíte, ako pozdvihne vašu záhradu.

 

  

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť