Dokonalý bazén na ochladenie v letných dňoch

28. apríla 2022 ∙ 6 min čítanie

 

Perfektný bazén na ochladenie počas letných dní

K záhrade a letnej pohode neodmysliteľne patrí bazén. Na rozpálenej záhrade sa bazén stáva miestom detskej radosti aj smiechu. Najrozšírenejšie sú nadzemné bazény, ktoré vedú rebríčku obľúbenosti už niekoľko rokov za sebou. Najlacnejšie sú bazény s nafukovacím golierom. Tieto bazény sa dajú veľmi rýchlo rozložiť a zložiť, ale ich životnosť nie je práve ideálna. Avšak bazény s kovovým rámom, ako sú napríklad bazény Marimex Florida, ďalej kovové bazény z oceľového plechu Marimex Orlando sú skvelé v pomere cena/výkon. Oproti týmto uvedeným nadzemní bazénom sú bazény zapustené. U nich je obstarávacia cena vo vyšších desiatkach tisíc korún tou najmenšou položkou v rozpočte. Obstarávaciu cenu ešte násobí prípravné a murárske práce. Na oplátku však dostávate luxusný bazén s dlhou životnosťou.

 

Bazén s kovovou konštrukciou a plachtou je nutné po sezóne vyčistiť vysušiť a na zimu schovať. Taktiež ich nemožno ani čiastočne zapustiť do zeme. Ich obstarávacia cena je ale nižšia a napriek tomu už ide o celkom kvalitné bazény.

Ďalším variantom sú kovové bazény z oceľového plechu s antikoróznou úpravou.

Sú najlepšou voľbou z kategórie nadzemných bazénov. Možno ich zapustiť do zeme celé, alebo len čiastočne. Navyše sa jedná o bazény celoročné, kedy odpadá práca spojená so stavbou a po sezóne s uskladnením bazéna.

Ďalšou a nemenej dôležitou súčasťou bazéna je bazénová filtrácia. Najzakladanejšie a najlacnejšie sú filtrácie kar tušové. Okrem veľmi nízkej obstarávacej ceny však nemajú veľa výhod. Nízka obstarávacia cena sa počas roka eliminuje v podobe dodatočných nákladov na výmenu kar tuší a zvýšenú spotrebu bazénovej chémie. Je preto oveľa lepšie investovať financie do pieskovej filtrácie. Dosahuje nielen lepšie filtračné účinky, ale je možné pripájať aj ďalšie príslušenstvo, ako sú bazénové vysávače či kefy alebo solárne ohrevy. V ideálnom prípade by ste obsah bazéna mali prefiltrovať do piatich hodín. Pokiaľ vydelíte objem vášho bazéna piatich, zistíte minimálny filtračný výkon filtrácie.

V príklade to môže vyzerať takto:

Pokiaľ máte bazén o veľkosti 16 m3 teda 16/5=3,2, teda pre tento bazén bude najvhodnejšia filtrácia s filtračným objemom 4m3/hod. napríklad filtrácia Planet Pool SF 4.

  V súvislosti s tým platí jednoduchá úmera. Čím dlhšie a viac filtrujete, tým menej bazénovej chémie budete musieť používať.

S čistotou vody súvisí použitie bazénových vysávačov. Aj tu nájdeme širokú ponuku. Bazénový vysávač môžete nakúpiť za pár sto korún, tak aj za desiatky tisíc.

Základné vysávače sa pripájajú k pieskovej filtrácii. Úplne najlacnejšie odvádza všetky nečistoty rovno do filtrácie, napríklad bazénový vysávač SWING s kefou. O niečo výkonnejšie sú vákuové vysávače. Rovnako sa pripájam k filtrácii a sú navyše vybavené sieťkou na hrubé nečistoty. Hrubé nečistoty sú zachytené vo vysávači a už nejdú do pieskovej filtrácie. Ako príklad môžeme uviesť vákuový bazénový vysávač AVENBERG Pool Vac XXL

Ďalší v rade sú bazénové poloautomaty. Taktiež sa pripájajú k bazénovej filtrácii. Poloautomat je vďaka membráne schopný určitého samostatného pohybu po dne bazéna. Nevýhodou oproti automatickým robotom je to, že sa dosť často v niektorých miestach zaseknú a je nutné ho po postrčiť tým správnym smerom. Obstarávacia cena je však oveľa nižšia.

Absolútny vrchol a zaručene čistý bazén, takmer bez práce vám zaistia robotické automatické vysávače.

Vďaka vzrastajúcej obľube sa z roka na rok stávajú cenovo dostupnejšie. Základný model, ktorý sám vysáva dno, teraz je možné kúpiť aj výrazne pod desaťtisíc korún. Lepšie modely vysávajú aj steny bazéna. Štartujú na sume okolo 20 000,-

Automatické robotické vysávače sa v posledných rokoch objavujú aj vo verziách AKU. Majú vlastnú batériu a nie je nutné ich pripájať pri vysávaní k elektrickej sieti. Aj tu platí, že čím viac peňazí investujete, tým menej práce a chémie vynaložíte na krištáľovo čistú vodu.

Ak chcete predĺžiť bazénovú sezónu a používať svoj vysnívaný bazén čo najdlhšie, je vhodné doplniť bazén o ohrievač vody. Solárny ohrievač vody je pripojený cez regulačný ventil k filtru a využíva slnečnú energiu na ohrev vody, ktorá preteká cez dutinovú dosku. Ak máte väčší bazén alebo chcete mať vodu ohriatu naozaj skoro a rýchlo, je dobré sa poobzerať po bazénovom tepelnom čerpadle. Tepelné čerpadlo dokáže ohriať vodu v bazéne až na 35 °C pri teplote od 10 °C.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť