Vyberáte záhradný nábytok? Poradíme vám

14. apríla 2021 ∙ 6 min čítanie

 

 Ako zvoliť záhradný nábytok tak, aby čo najviac vyhovoval vašej rodine a priateľom?

Usporiadate balkón alebo terasu? Či už plánujete grilovať alebo si len oddýchnuť vonku, venujte dostatočnú pozornosť výberu kvalitného záhradného nábytku.
Nielen vzhľad, ale predovšetkým materiál, by mal byť rozhodujúci. Zohľadnite, koľko času môžete stráviť údržbou nábytku a či bude počasie vystavené. Využite príležitosť a pred nákupom ju uvidíte.

Jak vybrat zahradní nábytek? Přečtěte si následující článek

1. Drevo

Drevený nábytok je obľúbeným riešením. Drevo je príjemné na dotyk, neštuduje sa a nepôsobí prirodzene. Môže veľa vydržať, ale záleží na použitom dreve. Variant smreka alebo smrekovec je jedným z menej odolných typov a je tiež lacnejší. Na druhej strane, model Dub alebo Buk ponúka lepšiu trvanlivosť a dlhú životnosť.

Nezabudnite na pravidelnú údržbu, ktorá sa riadi tým, z akého druhu stromov je nábytok vyrobený. Modely z mäkkého dreva sa musia na začiatku a na konci sezóny umyť a sušiť. Potom aplikujte špeciálny re generatívny olej. Ak je potrebné opraviť škrabance, najprv ohromené brúsnou špongiou a potom naneste škvrnu. Pokiaľ ide o re generatívny olej. Modely z exotického dreva sú odolnejšie a po jemnom čistení sú ošetrené teakovým olejom. Vďaka ním si tiež zachováva svoju zaujímavú červenohnedú farbu.

Nemôžete záhradný nábytok drevený Umiestniť pod strechu? Potom by ste ju mali aspoň zakryť plachtou, inak sa jeho životnosť rýchlo zníži v dôsledku prírodných vplyvov.

2. Ratan

Populárny prírodný materiál je ratan. Rovnako ako drevo, nemalo by byť vystavené dažďu alebo priamemu slnečnému žiareniu. Ak je potrebné vyčistiť nábytok ratan, iba s vlhkou handričkou. Nikdy ho nesprchujte a nenamáčajte, existuje riziko plesne. Jeho odolnosť sa dá zvýšiť použitím špeciálneho laku alebo farby.
 

 Ratanový zahradní nábytek


Tomuto materiálu nesvedčia zmeny teplôt, preto ho vždy zazimujte tak, aby sa vyhol mrazu. A čo keď sa uvoľní ratanový výplet? Je potrebné ho pripevniť spať na miesto pomocou malého klinčeka


3. Umelý ratan

Ak máte radi pletený ratan, ale hľadáte oveľa odolnejšiu možnosť, zvážte umelý ratan. Nábytok tvorí kovová konštrukcia, do ktorej je potom tkaný kontrétny vzor. Vlákna sa vyrábajú z polyetylénu, ktorý sa vyznačuje pevnosťou a odolnosťou. Zároveň je umelý ratan príjemný na dotyk.

Tento materiál dokáže odolať vode a vlhkosti a nepoškodí ho zmeny teplôt. Môže ponúknuť dlhú životnosť s minimálnej údržbe. Kvalitnejšie modely sú ošetrené UV stabilizátormi a nevadí im tak priame slnečné žiarenie. Možno vyberať z rôznych tvarov ratanových vlákien, pričom najčastejšie sa stretnete s plochými a guľatými. 

Pokiaľ ide o údržbu, vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom a nepoužívajte drôtenú kefu alebo čistič vysokého tlaku. Stačí opláchnuť pod tečúcou vodou alebo jednoducho utrite vlhkou handričkou. S väčšími nečistotami si poradí mäkkú kefu. Pri výbere nábytku sa pre istotu informujte o jeho zložení. Lacnejšie modely mávajú drevenú konštrukciu, ktorá sa tej kovovej nemôže svojou životnosťou a odolnosťou rovnať. Najlepším riešením je konštrukcia z hliníka.

4. Plastový záhradný nábytok

Ďalšou možnosťou je potom plastový nábytok, medzi ktorého najväčšie výhody patrí priaznivá cena, široká paleta farieb a nízka hmotnosť, teda tým pádom aj ľahké prenášanie a skladovanie. Príjemná je potom aj farebná a tvarová stálosť a nenáročná údržba.

Ak vyberiete kvalitné modely, nemusíte sa báť nízkej nosnosti alebo ľahkého poškodenia. Nevýhodou niektorých nábytkových radov môže byť nízka odolnosť použitého plastu, a to ako proti mechanickému poškodeniu, tak aj voči vplyvom počasia – stretnúť sa môžete aj so zmenou farby vplyvom UV žiarenia.

Zahradní nábytek z plastu

5. Kovový nábytok
V prípade kovového nábytku je obľúbeným variantom hliník. Ten nekoroduje a má nízku hmotnosť, vyberte ale variant s dostatočne hrubou vrstvou kovu (aspoň 1,2 milimetra).
 
Kúpiť môžete aj oceľový záhradný nábytok, ktorý sa pýši dlhou životnosťou. Musí ale ísť o nerezové prevedenie alebo by nemal chýbať antikorózny náter. V opačnom prípade hrozí korózia a životnosť sa tak značne zníži. Nevýhodou ocele je jej tepelná vodivosť, takže býva spravidla príliš chladná alebo naopak rozpálená. Riešením je kombinácia ocele napríklad s drevom.

Záhradný stôl bude centrom diania

Uvažujete o stole so sklenenou doskou? Počítajte s tým, že sa časom poškriabe a každá nečistota bude jasne viditeľná, čo by vo vonkajšom prostredí mohol byť problém. Pokiaľ sa horná časť stola skladá z dosiek, medzi ktorými sú medzery, očakávajte zase občasné pády jedla alebo dokonca mobilných telefónov na zem pokiaľ nebudete opatrní.  

Než nábytok nakúpite, dôkladne zmerajte priestor, ktorý mu môžete poskytnúť. Veľký a dlhý stôl s dostatkom miesta na grilované dobroty je snom každého, avšak nie vždy sa také riešenie hodí. Pokiaľ by väčšinu terasy mal zaberať stôl, zatiaľ čo stravníci by sa stláčali pri stene na príliš zasunutých stoličkách, voľte radšej priestorovo úspornejší variantu.

Dajte si pozor na výšku záhradných stoličiek

Uvažujete o stole so sklenenou doskou? Počítajte s tým, že sa časom poškriabe a každá nečistota bude jasne viditeľná, čo by vo vonkajšom prostredí mohol byť problém. Pokiaľ sa horná časť stola skladá z dosiek, medzi ktorými sú medzery, očakávajte zase občasné pády jedla alebo dokonca mobilných telefónov na zem pokiaľ nebudete opatrní.

Dětské zahradní židle a stoleček

Než vyberiete stoličky či kreslá, zistite, v akej výške má ideálne byť sedacia plocha, aby sa vám pri stole príjemne sedelo. Určite sa nechcete hrbiť ani nepohodlne naťahovať. Stoličky by teda mali k stolu pasovať svojou výškou.

Záhradné kreslo zaberie viac miesta

Ujasnite si, či zvolíte stoličky alebo kreslá. Hlavnou výhodou stoličiek je ich priestorová nenáročnosť, pravdepodobne sa ich teda k stolu zmestí viac. A pokiaľ chcete vstať, nemusíte sa toľko odsúvať a nepotrebujete ani toľko priestoru za sebou.

Kreslo však máva opierky na ruky. Kvôli tomu je spravidla širší ako stolička a zaberie viac miesta pri stole.

Navyše sa musíte oveľa viac odsunúť, aby ste sa okolo opierky pretiahli. Ide teda nielen o to, čo sa vám vzhľadovo páči, ale záleží aj na priestorových možnostiach.

Čo vám ešte chýba? Možno ležadlo alebo hojdačka

Pokiaľ vaša terasa ponúka dostatok miesta, uvažujte o záhradnom ležadlo, na ktorom si môžete užiť príjemný relax na čerstvom vzduchu a treba sa aj opaľovať. Vyberte model s nastaviteľným sklonom chrbtovej opierky, aby ste sa mohli úplne položiť. Odpočívať sa dá aj v záhradnej hojdačke, ktorá vás príjemne uspáva.

Terasu môžete vybaviť aj klasickými lavičkami či záhradnou pohovkou. Nezabúdajte ani na ďalšie doplnky: slnečníky, ochranné plachty, ale napríklad aj kvetináče.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť