Ktoré náradie pre kutilov vám ešte chýba?

3. januára 2024 ∙ 5 min čítanie

Čo vám ešte chýba v dielni? Inšpirujte sa naším sprievodcom základného náradia na drobné úpravy doma, na záhrade a pre prácu s drevom! Povinné minimum a bonusové tipy✔️

Čo vám ešte chýba v dielni? Základný sprievodca výberu náradia pre domácich kutilov

Aku vŕtačka, sada montážnych kľúčov, skrutkovače... Máte vo svojej dielni naozaj celú základnú výbavu? A čo ešte potrebujete na prácu s drevom alebo na záhrade?

Medzi potešením a frustráciou je tenká hranica. Na ktorej strane sa ocitnete, často závisí od správneho a kvalitného náradia.

 

Aké je povinné minimum domáceho kutila?

Možno potrebujete len zložiť posteľ alebo zavesiť obraz a možno sa púšťate do väčšieho projektu. Tak či tak, základné náradie, ktoré budete potrebovať na najrôznejšie projekty, sú rovnaké.

Aku vŕtačka

Pri vyšších otáčkach vŕta, pri nižších otáčkach skrutkuje. A pomôže aj pri ďalších montážnych prácach. Zdrojom energie je akumulátor, takže sa nemusíte trápiť s naťahovaním elektrického kábla.

Montážne kľúče

V dielni by rozhodne nemala chýbať sada obojstranných plochých montážnych kľúčov. Okrem plochých kľúčov sú k dispozícii aj očkové, očkoploché, račňové, momentové, rúrkové, imbusové alebo špeciálne kľúče.

Súprava skrutkovačov

Skrutkovače musia dokonale padnúť do ruky, len tak dotiahnete skrutku naozaj pevne. Najpredávanejšie sú skrutkovače s plastovou rukoväťou s pogumovaním. V súprave by mali byť rôzne veľkosti. Najčastejšie budete používať krížové skrutkovače.

Metre a vodováhy

Meradlá sú základom úspechu, nie nadarmo sa hovorí "Dvakrát meraj a raz rež". Zvinovacie metre sú praktické, ale niektorým sa lepšie pracuje s dreveným skladacím metrom. Na druhej strane s vodováhou budete mať istotu, že nič nie je nakrivo.

Plastový organizér

Aby sa vám náradie, skrutky, matice a iné pomôcky neváľali a aby ste vždy rýchlo našli to, čo potrebujete, siahnite po plastovom organizéri, možno v podobe praktického kufríka. Pri jeho výbere sa zamerajte na to, aby mal dostatok priehradiek.

Zoznámte sa s najlepšími pomocníkmi pre prácu s drevom

Milujete vôňu dreva a pocit, keď sa vám pod rukami mení na umelecké dielo?

Pri práci s drevom je nevyhnutný dobrý pracovný stôl, ktorý má správnu výšku na prácu v stoji. Mal by byť stabilný a robustný, s možnosťou upínania rôznych dielov. Praktické sú aj šuflíky na náradie.

Z náradia oceníte: 

  • pílu na rezanie dreva,
  • hoblík na vytvorenie hladkého povrchu,
  • dláto na opracovanie dreva,
  • brúsny papier, kefy, pilníky a rašple na dokončovacie práce.

TIP: Ak máte doma krb, nezabudnite si zaobstarať aj sekeru a skladaciu kozu na drevo.

Aké náradie potrebujete na záhradu

Bez čoho sa nezaobídete, ak chcete mať zeleň pod kontrolou? Medzi základné záhradné náradie patrí:

Elektrická strunová kosačka

Klasickú kosačku na trávu poznáte a pravdepodobne ju aj máte. Ale elektrická strunová kosačka sa dostane aj do ťažko dostupných miest, napríklad okolo obrubníkov, stromov a kríkov.

Záhradné nožnice

Veľké nožnice vám umožnia zastrihávať živé ploty, stromy a kríky. Záhrada tak bude stále vyzerať kultivovane.

Multifunkčný vozík

Potrebujete previezť zeminu? Vykopávať zemiaky? Niečo presadiť? Vozík je ideálnym pomocníkom na všetky tieto úlohy. Moderné vozíky sú multifunkčné, ľahké a ľahko sa s nimi manipuluje, takže môžete prenášať oveľa väčšiu váhu, ako unesiete - bez bolesti chrbta.

Náradie na záhradné práce

Aby v záhonoch nerástla burina a rastlinám sa darilo, zaobstarajte si na túto prácu motyku, rýľ a lopatku. Na úpravu terénu, hrabanie lístia a iné záhradné práce oceníte hrable, vidly a lopatu.

Rukavice a oblečenie

Noste záhradnícke rukavice, aby ste sa vyhli škrabancom a vysušeniu pokožky. Na jeseň môžete siahnuť po hrubšom materiáli, ktorý chráni aj pred chladom, a v lete sa vám budú hodiť ľahké, priedušné rukavice. Čo sa týka oblečenia, môžete nosiť staré vyradené oblečenie alebo si zaobstarať špeciálne pracovné oblečenie.

Vybavte sa kvalitou a máte vyhraté

Preferujte náradie z odolných materiálov, s perfektnou kvalitou a spracovaním - s dobre zvarenými spojmi a starostlivo upravenými povrchmi. Len také vydržia niekoľko sezón. Malo by tiež padnúť do ruky, aby sa pohodlne držalo aj po 2 hodinách práce. Samozrejmosťou sú bezpečnostné prvky a certifikáty.

Namiesto neznámych značiek siahnite radšej po overených produktoch alebo si aspoň pozorne prečítajte recenzie. Cena by mala zodpovedať hodnote, ale niekedy je lepšie siahnuť po zlatom strede - najdrahšie náradie nie je vždy to najlepšie.

TIP: Uistite sa, že výrobca ponúka servis a náhradné diely. Nezabudnite si prečítať aj záručné podmienky, pretože dlhá záručná doba zvyčajne svedčí o vysokej kvalite náradia.

Každý projekt sa začína výberom náradia

Základom výbavy každého kutila je niekoľko kvalitných kusov, ktoré zvládnu väčšinu prác. Či už je vašou vášňou práca s drevom, záhrada, alebo chcete byť len pripravený na drobné opravy v domácnosti, vďaka kvalitnému náradiu budete hrdý na svoju prácu.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť