Vyberáme pracovnú stoličku krok za krokom.

29. mája 2023 ∙ 5 min čítanie

Práca vám nejde od ruky a neustále sa vo stoličke prekrútate? Možno je to preto, že nemáte tú správnu kancelársku stoličku. Pozrite sa, ako vybrať tú pravú!

Chcete pracovať efektívne a v pohodlí? Potom nepodceňte výber pracovnej stoličky.

Mnohí z nás trávia dlhé hodiny v sedavej polohe, či už pri práci na počítači, iných povinnostiach alebo vo voľnom čase. Ak však chcete vykonávať činnosti efektívne a neunaviť sa a nebolestieť, rozhodne si správne zvoľte kancelársku stoličku. Aká bude tá najlepšia pre vás?

Výber kancelárskej stoličky krok za krokom

Platí, že ako si sadneme, tak pracujeme. Možno to na prvý pohľad nevyzerá, ale výber pracovnej stoličky je skutočne veľmi dôležitý. Nielen pre váš komfort, ale aj pre zdravie. Zvážte kľúčové kritériá pri výbere stoličky a zamyslite sa nad nimi pred samotným nákupom.

Čas strávený v sede Koľko času trávite sedením na stoličke? Ak pracujete v kancelárii alebo doma na plný úväzok, je vhodné investovať do skutočne kvalitnej stoličky. Existuje niekoľko typov stoličiek určených pre rôzne doby sedenia: krátkodobé použitie (napríklad pre návštevy, do hosťovských miestností, do knižníc a iných miest, kde sa ľudia často striedajú), strednodobé sedenie (4-8 hodín) a dlhodobé sedenie (8 a viac hodín denne).

Vaša fyziognómia Výška, váha, prípadné zdravotné problémy alebo pohybové obmedzenia hrajú rolu pri voľbe vhodnej stoličky. Zohľadnite tieto aspekty pri výbere.

Ergonómia kancelárskej stoličky Správna ergonómia je kľúčová pre prevenciu bolesti chrbta, svalového napätia, bolesti hlavy a ďalších zdravotných komplikácií. Vyberte si stoličku, ktorá ponúka nastaviteľné parametre, ako je výška sedadla, hĺbka sedadla, operadlo, podpery pre ruky a bedrová opierka. Ergonomicky navrhnutá stolička pomáha udržiavať správnu polohu tela a minimalizuje riziko zdravotných problémov súvisiacich so sedavou prácou.

 

 

 

Kancelářská židle RACING 2020 Červeno/černáKancelárska stolička RACING 2020 Červeno-čierna

 

Aký materiál je pre kancelársku stoličku najlepší?

Vyberte si stoličku z kvalitných a odolných materiálov. Sedadlo a operadlo by mali byť pohodlné a dostatočne vypolstrované. Materiály by mali byť priedušné, aby zabránili poteniu a dlhodobému nepohodliu pri sedení. Myslite aj na údržbu stoličky. Je ľahko čistiteľná? Vyžaduje špeciálnu starostlivosť? Dávajte pozor aj na to, čo nie je hneď vidno: je čalúnenie z molitánu alebo z PU peny?

Základ každej stoličky: jej konštrukcia

Stolička by mala byť najmä stabilná, ale zároveň ľahká a odolná voči poškodeniu a opotrebeniu (vibrujúca stolička alebo mechanizmus). Niektoré stoličky majú tiež nastaviteľnú tuhosť mechanizmu sklonu operadla, čo umožňuje individuálne prispôsobenie podľa potrieb používateľa. Rozlišujú sa stoličky so synchronnou mechanikou, kde sa sedadlo a operadlo pohybujú nezávisle na sebe, a iné typy, kde je sedadlo pevne spojené s operadlom.

Životnosť stoličky

Chcete, aby vás stolička prežila iba počas štúdia, alebo hľadáte sedenie na ďalších desať a viac rokov? Pozrite sa, akú záruku ponúka výrobca. U kvalitnejších stoličiek očakávajte vyššiu cenu, ale vráti sa vám to vo forme dlhšej životnosti.

Budete potrebovať kolieska?

Možno vám to pripadá ako zbytočná otázka, ale ak používate stoličku aj na pohyb po kancelárii alebo ju často presúvate, kolieska by mali byť väčšie a kvalitné. Dôležitý je v tomto prípade aj váha sediacej osoby a nosnosť stoličky, ako aj povrch podlahy, na ktorej bude stolička umiestnená (koberce, linoleum, dlažba).

Dizajn a spracovanie stoličky

Ideálne je, aby stolička ladila s okolitým priestorom. Dnes si môžete vybrať z rôznych farebných čalúnení.

Ako najčastejšie využívate pracovnú stoličku?

Pre dlhodobú prácu na počítači je vhodné zvoliť stoličku s operadlom na hlavu. Trávite čas skôr hraním počítačových hier alebo je stolička určená na návštevy a je potrebné, aby sa dokázala prispôsobiť potrebám každého jednotlivca? Možno si hovoríte, že na stoličke sa iba sedí, ale rovnako dôležité je aj to, čo robíte pri sedení.

Aký máte rozpočet?

Na trhu nájdete veľmi drahé stoličky, ale záleží na tom, koľko plánujete investovať. Vždy sa snažte nájsť kompromis medzi cenou a vašimi požiadavkami na kvalitu, ergonómiu a pohodlie bez toho, aby ste museli príliš veľa ustupovať.

Stále nie ste istí výberom?

Najlepšie je si prečítať recenzie a hodnotenia stoličiek od iných používateľov. Tieto nájdete na internete na rôznych fórach a webových stránkach. Skúsenosti ostatných vám pomôžu zistiť, či je váš favorit tou správnou voľbou.

Vedeli ste, že pracovná stolička má vplyv nielen na našu výkonnosť, ale aj na to, ako sa celkovo cítime? Trávime stále viac času sedením, preto sa oplatí investovať do kvalitnej stoličky. Vďaka dobre vykonanej práci sa vám investícia veľmi rýchlo vráti. Po zakúpení stoličky nezabudnite na jej správne nastavenie. Pozrite si, ako vyzerá správne sedenie.

 

 

 

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť