Ako na predpestovanie uhoriek? Kompletný sprievodca od A po Ú ako úroda

25. apríla 2025 ∙ 4 min čítanie

Chcete mať prvé čerstvé uhorky už na začiatku leta? S predpestovaním uhoriek môžete začať už skoro na jar a výrazne si tak predĺžiť obdobie zberu. Ukážeme vám osvedčené postupy aj vychytávky, vďaka ktorým vás uhorky odmenia bohatou úrodou. Či ste začiatočník alebo skúsený pestovateľ, v našom návode nájdete všetko potrebné na úspešné vypestovanie zdravých a silných rastlín.

Prečo sa oplatí predpestovať uhorky?

Uhorky sú teplomilné rastliny, ktoré neznášajú ani náznak mrazu. Do záhonu ich preto môžete priamo vysádzať až vtedy, keď sa pôda poriadne prehreje – zvyčajne až koncom mája. To znamená neskoršiu úrodu. Predpestovaním získate náskok niekoľkých týždňov.

Kedy začať s predpestovaním uhoriek?

S predpestovaním uhoriek začnite 4-5 týždňov pred plánovaným vysadením von. Ak plánujete výsadbu do pareniska začiatkom mája, so sadenicami začnite v priebehu marca. Výsadbu do vyhrievaného skleníka môžete začať ešte o niečo skôr.

Čo budete potrebovať?

● Kvalitný výsevný substrát
● Rašelinové tablety alebo kelímky (min. 8x8 cm)
● Semienka vybraných odrôd uhoriek
● Rozprašovač
● Prehľadnú fóliu alebo sklo na prikrytie
● Teplé a svetlé miesto (ideálne s doplnkovým osvetlením)

Akú odrodu si vybrať?

Na predpestovanie sú vhodné najmä hybridné odrody označené F1, ktoré sú odolnejšie a plodnejšie. Na pestovanie v skleníku vyberajte hadovité typy (Beth Alpha F1, Saladin F1), do pareniska sa hodia aj kratšie odrody (Marketmore, Jogger F1).

Ako na predpestovanie uhoriek krok za krokom?

Začnite prípravou výsevného substrátu. Ten by mal byť ľahký, vzdušný a primerane vlhký. Ideálny je špeciálny výsevný substrát alebo vlastná zmes záhradného substrátu s perlitom. Do pripravených nádob dajte vždy dve semená, ktoré ľahko prikryte substrátom (max. 1-2 cm). Optimálna teplota pre klíčenie je 25-28 °C. Nádoby prikryte fóliou alebo sklom, aby sa udržala vlhkosť, a umiestnite ich na teplé miesto. Prvé rastlinky sa objavia za 4-7 dní. Po vyklíčení fóliu odstráňte a teplotu znížte na 20-22 °C. Akonáhle sa objavia prvé pravé listy, ponechajte v každom kvetináči len silnejšiu rastlinku. Polievajte opatrne, substrát by mal byť stále mierne vlhký, ale nie premočený. Mladé uhorky sú citlivé na preliatie. Rastliny potrebujú veľa svetla, inak sa vytiahnu a oslabia. Ak nemáte dostatočne svetlé okno, použite doplnkové osvetlenie. Asi 2 týždne po výseve začnite s hnojením slabým roztokom s vyšším obsahom dusíka.

Presádzanie do pareniska

Parenisko predstavuje ideálny medzistupeň medzi predpestovaním doma a konečným umiestnením v skleníku. Poskytuje rastlinám optimálnu mikroklímu a chráni ich pred výkyvmi teplôt. Sadenice do neho môžete premiestniť, keď majú 3-4 pravé listy a vonkajšie teploty sa ustália nad 15 °C. V parenisku majú rastliny dostatok priestoru na zakorenenie a otuženie. Vďaka možnosti regulácie vetrania si  môžu postupne zvyknúť na vonkajšie podmienky. Parenisko tiež chráni mladé rastliny pred škodcami a poskytuje im ideálnu vlhkosť.

Presun do skleníka

Uhorky presádzajte do skleníka, keď sú dostatočne silné a teploty stabilne neklesajú pod 15 °C. Skleník pred výsadbou dôkladne pripravte. Pôdu prevzdušnite, zapracujte kompost a základné hnojivo. Pre uhorky je ideálne vytvoriť vyvýšené záhony, ktoré sa rýchlejšie prehrievajú.

Najčastejšie chyby pri predpestovaní

● Príliš skorý výsev vedie k prerasteným, vytiahnutým sadeniciam.
● Nedostatok svetla spôsobuje slabé rastliny.
● Premokrenie substrátu vedie k hnilobe koreňov.
● Prílišné hnojenie môže spáliť mladé rastliny.
● Nedostatočné otužovanie pred výsadbou von.

 

Ochrana proti chorobám a škodcom

Mladé rastliny sú citlivé na rôzne choroby, najmä pleseň. Prevencia spočíva v dodržiavaní niekoľkých zásad:
 
● Polievame korene, nie listy.
● Zabezpečíme dobré vetranie.
● Nesadíme rastliny príliš husto.
● Pri prvých príznakoch chorôb siahnite po biologickej ochrane.
 
 
Dôležité je tiež včasné odstránenie bočných výhonov a odstránenie starých listov. U hadovitých odrôd veďte hlavný výhon po šnúre nahor a bočné výhonky zaštipnite za druhým listom.
Nech už pestujete pre vlastnú spotrebu alebo profesionálne, prajeme vám bohatú úrodu a radosť z pestovania.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť