Opäť je tu záhradníkova dilema: Čo zasadiť na jar ako prvé?

27. marca 2024 ∙ 5 min čítanie

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, plánovanie je základom úspešného pestovania. Využite svoju záhradu naplno a vytvorte si spolu s nami svoju stratégiu, čo a kedy zasadiť.

Jarná paleta chutí a vôní

V súčasnosti je na trhu množstvo rôznych plodín, ktoré možno pestovať v záhrade. Už to nie je len o uhorkách a paradajkách. Čo si vyberiete?

Sadíme ovocie, stromy a kríky

Jar je ideálnym obdobím na výsadbu rôznych druhov ovocných stromov a kríkov. Po dlhej zime sa pôda zahriala a rastliny sa začínajú prebúdzať k životu. Je vhodný čas na prípravu záhonov a výsadbu ovocných stromov, kríkov a iných drobných plodov.

Jahody patria medzi prvé plodiny, z ktorých sa môžete tešiť v záhrade. Vysaďte ich na slnečné miesto a počas celej sezóny budete pravidelne zbierať šťavnaté a voňavé jahody. Pre dlhšiu úrodu sa oplatí pestovať rôzne odrody.

Ríbezle a egreše sa dajú ľahko pestovať a možno ich vysádzať z odrezkov. Červené, biele a čierne ríbezle majú vysoký obsah vitamínu C.

Na jar možno vysádzať aj maliny, ostružiny, čučoriedky a brusnice. Po vysadení ich stačí občas zamulčovať a budete ich môcť zbierať každoročne.

Ovocné stromy, ako sú jablone a hrušky, je najlepšie vysádzať na jeseň. Jar je však ideálny čas na výsadbu kôstkového ovocia, ako sú slivky, marhule, broskyne, čerešne a višne. Vyberte si vhodné slnečné miesto.

A čo kiwi a iné zaujímavé druhy ovocia? Niektoré z nich si vyžadujú špeciálne podmienky, ale s dobrou prípravou sa dajú pestovať aj u nás.

Zelenina a bylinky ponúkajú pestrý výber

Na jar sa darí rannej zelenine, ktorá po dlhej zime poteší vaše chuťové bunky. Vysaďte špenát, pažítku, cibuľu, pór, zeler a na záhonoch alebo v skleníku nechajte rásť šalát, reďkovky, paradajky, papriky a uhorky.

Myslite aj na voňavé bylinky, ako je pažítka, petržlen, bazalka, mäta a koreňovú zeleninu - mrkvu, zeler, chren, reďkovky. Všetky sú plné vitamínov, minerálov a nezameniteľnej jarnej chuti.

Kvety pre voňavú záhradu

Potěší nejen vaše oko, ale i hmyz. Oživte svoju záhradu sirôtkami, sedmokráskami, violkami, zvončekmi, prvosienkami a ďalšími kvitnúcimi trvalkami. Potešia nielen vaše oko, ale aj hmyz.

Čo a kedy sadiť na jar?

  • Cibule: Malé cibuľky sa vysádzajú od konca marca do apríla. Semená sa môžu vysievať už v polovici marca.
  • Cesnak sa vysádza od začiatku marca do apríla.
  • Raný šalát, reďkovky a hrach sa môžu vysádzať už v marci. V prípade mrazov stačí prikryť.
  • Paradajky a papriky: Predpestujte si paradajky a papriku vo februári a v marci doma na parapete. V máji, keď nehrozí nebezpečenstvo mrazov, ich vysaďte na záhon alebo zakryte netkanou textíliou.
  • Uhorky, cukety a tekvice: Tieto plodiny vysádzajte v máji, keď je už pôda dostatočne prehriata.
  • Mrazuvzdorné bylinky: Tieto bylinky, ako je rozmarín, tymián, šalvia a levanduľa, môžete vysádzať von už koncom marca alebo začiatkom apríla.
  • Teplomilné bylinky: Bylinky ako bazalka, koriander, oregano a petržlen sú citlivejšie na mráz a mali by sa vysádzať von po mrazoch, t. j. v polovici mája.
  • Kvety: Semená letničiek si môžete doma predpestovať od februára do marca. Sadenice by sa mali vysádzať von po mrazoch, t. j. v polovici mája.
  • Trvalky sa môžu vysádzať na jar (napr. pivonky) alebo na jeseň (napr. astry).
  • Cibuľoviny sa vysádzajú na jeseň (napr. tulipány) alebo na jar (napr. ľalie).
TIP: Ak si chcete predĺžiť sezónu, porozmýšľajte nad zaobstaraním záhradného skleníka. Vďaka nemu môžete začať s výsadbou oveľa skôr na jar a zbierať úrodu dlho do jesene.
 

Nezabudnite na kvalitných pomocníkov: záhradné náradie

Na prácu v záhrade potrebujete kvalitné záhradné náradie, ktoré vám uľahčí prácu a spríjemní čas strávený vonku. Budete potrebovať rýľ, lopatu, motyku, hrable, kvetináče, nožnice, záhradnú hadicu a mnoho ďalšieho. Nezabudnite na rukavice a klobúk, aby ste sa chránili pred slnkom a špinou.

Tipy na bohatú úrodu a krásnu záhradu

  • Pred výsadbou pripravte pôdu: Zrýľujte pôdu, zbavte ju buriny a pridajte kompost alebo hnojivo.
  • Dodržiavajte rozostupy medzi rastlinami: Na obaloch semien a sadeníc nájdete informácie o ideálnych rozostupoch pre danú plodinu.
  • Pravidelne polievajte: Rastliny zalievajte ráno alebo večer, aby sa voda nevyparila.
  • Chráňte rastliny pred škodcami a chorobami: Ak sa na rastlinách objavia škodcovia alebo choroby, čo najskôr ich ošetrite vhodným postrekom.

Pretože záhrada je radosť

Nezabúdajte, že záhrada nie je len neustála práca a pot. Záhrada by mala byť miestom odpočinku a relaxácie. Vytvorte si útulný kútik s lavičkou, hojdacou sieťou alebo lehátkami, kde si môžete vychutnať šálku kávy pri speve vtákov a obklopení vôňou kvitnúcich rastlín.

 

Prajeme vám bohatú úrodu!

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť