Užitočný pomocník do záhrady alebo ako postaviť záhradný domček krok za krokom?

10. mája 2023 ∙ 5 min čítanie

Ak máte záhradu, pravdepodobne si kladiete otázku, kam uložiť kosačku, náradie, fúrik... Veci sú stále väčšie a väčšie, ale dom ani garáž nie sú nafukovacie. A len tak ležať niekde v kúte je nevzhľadné. Záhradné domčeky sú ideálnym riešením. Ako si postaviť domček vlastnými rukami a čo k tomu potrebujete?


Domček nielen na náradie


Úložného priestoru nie je nikdy dosť. Preto skôr, ako sa rozhodnete postaviť domček na náradie, urobte si zoznam všetkého, čo sa doňho musí zmestiť. Nielen záhradné náradie, kosačku, trakař, ale aj bicykel, gril, drevené uhlie na grilovanie, záhradný nábytok... V závislosti od veľkosti záhrady a množstva uložených vecí vyberte veľkosť domčeka a to, či by mal mať napríklad prístrešok na drevo.


Záhradné prístrešky však nemusia slúžiť len na uskladnenie vecí. Najmä tie drevené sa dajú využiť aj ako dielňa, opravovňa alebo miesto na príležitostné prespávanie, letná kuchyňa, domček na hranie pre deti a mnoho ďalších využití. Predstavivosti sa medze nekladú. Stačí si všetko naplánovať ešte predtým, ako začnete stavať.

Ako postaviť drevený záhradný domček vlastnými rukami


Krok 1 - Vyberte si miesto pre svoj záhradný domček. Vyberte také, kde nebude rušiť dojem zo záhrady ani nebude prekážať. Zároveň myslite na pohodlnú dostupnosť, t. j. aby sa k domčeku dalo ľahko dostať aj s ťažšími a väčšími predmetmi.


Krok 2 - Nastáva čas ceruzky a papiera. Najprv si nakreslite záhradný domček, všetko starostlivo zmerajte a uveďte na obrázku presné rozmery. Kde bude mať dvere, kde bude mať okná? Aká bude jeho výška? Keď máte plán hotový, môžete začať nakupovať materiál.


Krok 3 - Aký materiál použijete na jeho stavbu? Záhradné domčeky sa vyrábajú z kovu, plastu a dreva. Ak sa chystáte postaviť domček od základov sami, vyberte si drevo. Je to najvhodnejší materiál na prácu a manipuláciu. A aký druh dreva je na stavbu najlepší?


Smrek (alebo iné ihličnaté dreviny ako jedľa, smrekovec alebo borovica) je najlacnejší a najdostupnejší materiál na stavbu. Čím tvrdšie drevo si vyberiete, tým bude váš domček odolnejší.


Ako by malo byť drevo ošetrené? Nezabudnite, že ak siahnete po stavebnom rezive (hranoly, trámy, dosky, laty), má vyšší obsah vody a časom môže vysychanie spôsobiť nevzhľadné praskliny, praskliny alebo deformácie. Vhodnejším materiálom sú drahšie, ale už vyschnuté palubovky. Na neviditeľné časti však môžete použiť aj lacnejšie surové drevo.


Krok 4 - Potrebujete základ? Áno! Dobrý základ je potrebný aj pre záhradný domček. Na výber máte niekoľko možností. Buď si pripravíte betónovú dosku, alebo domček postavíte na trámovej konštrukcii. Nezabudnite, že základ pre podlahové trámy musí byť dokonale rovný. Čím väčší domček, tým pevnejší a stabilnejší by mal byť základ. Na druhej strane, pri najmenších domoch sa stačí uspokojiť so základom z dlaždíc.


Krok 5: Samotná výstavba. Aj keď si záhradný domček staviate sami, nezabudnite si v tomto bode prizvať niekoho na pomoc. Budete potrebovať aspoň jednu ruku na podopretie trámov atď.

Pokud máte zahradu, jistě přemýšlíte nad tím, kam uložit sekačku, nářadí, kolečko... Věcí stále přibývá, ale dům ani garáž nejsou nafukovací. A položené jen někde v koutě působí nevzhledně. Zahradní domky představují ideální řešení. Jak domek postavit svépomocí a co k tomu budete potřebovat?

Domek nejen na nářadí

Úložného prostoru není nikdy dost. Proto než se rozhodnete pro stavbu domku, sepište si vše, co by se do něj mělo vejít. Počítejte nejen se zahradním nářadím, sekačkou, kolečkem, ale třeba i cyklistickým kolem, grilem, uhlím na gril, zahradním nábytkem... Podle velikosti zahrady a množství uložených předmětů pak zvolte velikost domku a ujasněte si, zda by měl disponovat například i přístřeškem pro dřevo. 


Zahradní domky ale nemusí sloužit jen k uložení věcí. Zvlášť ty dřevěné lze využít i jako dílnu, zašívárnu či místo pro občasné přespávání, letní kuchyň, dětský domek na hraní a mnohá další využití. Fantazii se meze nekladou. Jen si vše rozplánujte dřív, než se pustíte do samotné stavby. 

Jak si postavit dřevěný zahradní domek svépomocí


Krok 1.Vyberte zahradnímu domku jeho místo. Zvolte takové, kde nebude rušit dojem ze zahrady ani překážet. Zároveň myslete na pohodlnou obslužnost, tedy abyste se k domku dobře dostali i s těžšími a rozměrnějšími věcmi. 


Krok 2. – Je na řadě tužka a papír. Zahradní domek si nejprve nakreslete, vše si pečlivě změřte a obrázek opatřete přesnými rozměry. Kde bude mít dveře, kde okna? Jak bude vysoký? Když budete mít plánek hotový, můžete se směle pustit do nákupu materiálu. 


Krok 3.Z jakého materiálu budete stavět? Zahradní domky se vyrábějí z plechu, plastu a dřeva. Pokud budete stavět domek od základu sami, zvolte dřevo. Je pro práci a manipulaci nejvhodnějším materiálem. A jaký typ dřeva je pro stavbu nejlepší?


Nejlevnějším a nejdostupnějším materiálem na stavbu je smrk (případně ostatní jehličnany, jako je jedle, modřín či borovice). Čím tvrdší dřevinu zvolíte, tím trvanlivější váš domek bude. 


Jak by mělo být dřevo opracované? Pamatujte na to, že pokud sáhnete po stavebním řezivu (hranoly, fošny, prkna, latě), má vyšší podíl vody a po čase může sesychání způsobit nevzhledné praskliny, trhliny či kroucení. Vhodnějším materiálem jsou dražší, ale již vyschlé palubky. Na nepohledové části však můžete použít i levnější surové dřevo. 


Krok 4.Potřebujete základy? Ano! Dobré základy potřebuje i zahradní domek. Máte na výběr z několika možností. Buď si připravte betonovou desku, nebo domek postavte na trámovou konstrukci. Pamatujte na to, že podklad pro podlahové trámy musí být dokonale rovný. Čím větší domek, tím by měly být základy pevnější a stabilnější. U těch nejmenších domků vám naopak postačí usadit jen na dlaždicový základ.


Krok 5. Samotná stavba. I když stavíte zahradní domek svépomocí, v tento moment si na pomoc rozhodně někoho pozvěte. Budete potřebovat alespoň jedny ruce, které vám budou přidržovat hranoly apod. 


V rohoch postavte stojaté trámy na uloženie dosiek (stojky s pripravenými rohovými drážkami pre dosky). Potom postupne vkladajte dosky medzi postavené stĺpiky (ich počet závisí od veľkosti domu). Rohové spodné trámy priskrutkujte k priebežnému kovaniu. Na upevnenie palubovky použite gumovú paličku, aby ste zabránili poškodeniu palubovky.


Nezabudnite na strešnú krytinu. Na záhradný domček je vhodná škridla, ale vhodné sú aj asfaltové šindle alebo strešná lepenka, pretože príliš nezaťažujú stavbu. Ukladajú sa na strešné dosky OSB.

Potrebujete na záhradný domček stavebné povolenie?

Na záhradný domček nepotrebujete stavebné povolenie, ak dodržíte tieto pravidlá:

Výška domčeka nesmie presiahnuť 5 metrov.
Domček má len jedno podlažie.
Stojí minimálne 2 metre od susedovho plota (ak to nemôžete dodržať, budete potrebovať písomný súhlas susedov).
Zastavaná plocha nesmie presiahnuť 25 m2.
Suterén siaha do hĺbky maximálne 3 metre.
Dom sa nebude využívať na podnikanie, ani sa v ňom nebude skladovať nebezpečný odpad.


Väčšina záhradných domčekov sa zaobíde bez stavebného povolenia, ale ak si nie ste istí, stačí sa obrátiť na príslušný stavebný úrad, ktorý vám poradí.

Drevený záhradný domček si vyžaduje starostlivosť

Drevo vyzerá najprirodzenejšie a skutočne sa hodí do záhrady. Na druhej strane treba počítať s tým, že domček si bude vyžadovať pravidelnú údržbu, aby vydržal čo najdlhšie. Ideálne je každoročné impregnovanie a natieranie.


Netrúfate si na stavbu záhradného domčeka alebo vás tlačí čas? Nevadí, môžete si objednať hotový záhradný domček. Napríklad plechové záhradné domčeky sú ideálne na uskladnenie záhradného náradia. Môžete si vybrať z niekoľkých veľkostí a farieb. Spoločnosť vám domček privezie až domov, potom ho stačí len zostaviť a uložiť doň všetko potrebné.

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť