Aké sú výhody ratanového nábytku?

21. marca 2023 ∙ 5 min čítanie

Ratanový nábytok je stále veľmi obľúbený a nikdy nevyjde z módy. Dnes je na trhu k dispozícii nábytok z umelého alebo prírodného ratanu. V čom sa líšia a aké sú výhody umelého ratanu?

Prírodný a umelý ratan

História prírodného ratanu siaha ďaleko do minulosti. Naši predkovia ho používali už pred tisíckami rokov na výrobu rôznych nádob a prístreškov. A ratanový nábytok údajne existoval už v starovekom Egypte. Na ňom sa jednoducho dá poznať kvalita. Preto sa táto tradícia zachovala až dodnes. Je to rastlina, ktorá pochádza z tropických častí nášho sveta. Ratan je názov pre niekoľko druhov paliem a ich lián. Rastú ako liany a využívajú oporu iných rastlín. Výroba ratanového nábytku je však dlhá cesta od zberu, sušenia a ďalšieho spracovania vrátane ručného pletenia.

Výhody a nevýhody prírodného ratanu

Prírodný ratan je veľmi flexibilný materiál a dá sa z neho vyrobiť takmer čokoľvek, na čo si spomeniete. Stoličky, stoly, pohovky, komody... Navyše si môžete byť istí, že každý kus je originál, pretože pravý ratanový nábytok sa vyrába ručne. Je ľahký, vzdušný a ľahko prenosný. Navyše vďaka farebnému moreniu si môžete vybrať farbu, akú chcete. Existujú nejaké nevýhody?

- Nie je určený na celoročný pobyt vonku, hodí sa skôr do interiéru alebo na použitie v interiéri. Nerobí mu dobre vysoká vlhkosť, ale ani priame slnečné žiarenie. Vtedy sa môže zlomiť, vyschnúť a v daždi zasa môže dôjsť k hnilobe.

- Vyžaduje si pravidelnú údržbu. Jednak ju treba občas oprášiť (povysávať, utrieť mäkkou vlhkou handričkou), a ak sa vrchný náter poškriabe, treba ho prebrúsiť a prelakovať.

- Počítajte s vyššou obstarávacou cenou, ktorá zahŕňa náročnejšie spracovanie a dovoz z exotických krajín.

Ako sa vyrába umelý ratanový nábytok?

Počuli ste už niekedy o umelom ratane, známom aj ako polyratan alebo technorattan? Je vyrobený z plastu, konkrétne z polyetylénu. Tento plast sa vytvaruje do požadovaného tvaru a potom sa zafarbí a nalakuje, aby vyzeral ako pravý ratan. Tento proces sa nazýva vytláčanie alebo tepelné tvarovanie. Výsledkom je odolný a pružný materiál. Umelý ratan sa buď spája s kovovou konštrukciou, alebo existuje aj celoplastový ratanový nábytok.

Výhody nábytku z umelého ratanu

1. Nižšia obstarávacia cena. Keďže odpadajú náklady spojené s dopravou a výrobou, umelý ratanový nábytok je zvyčajne lacnejší ako prírodná verzia.
2. Extrémna odolnosť. Umelý ratan je materiál, ktorý je určený na vonkajšie použitie. Nielenže je odolný voči dažďu a vlhkosti všeobecne, ale odoláva aj UV žiareniu. Pritom si stále zachováva svoju farbu a kvalitu. Po použití ho nie je potrebné vždy čistiť.
3. Dlhá životnosť. Záhradný nábytok z umelého ratanu vydrží dlhé roky. Ak chcete jeho životnosť ešte predĺžiť, ideálne je zakryť ho ochrannou plachtou na záhradný nábytok. Riziko prasknutia alebo iného poškodenia hrozí len vo veľmi chladnom počasí, keď sa do vlákien môže dostať voda.
4. Nenáročná údržba. Umelý ratanový nábytok si nevyžaduje žiadnu dodatočnú starostlivosť. Stačí ho raz za čas opláchnuť, aby ste ho zbavili prachu a nečistôt. Stačí na to záhradná hadica. Nábytok potom stačí nechať vyschnúť na slnku.
5. Ľahký. Kvalitný ratanový nábytok je veľmi ľahký, a pritom stabilný. Vďaka tomu ho môžete ľahko premiestniť kamkoľvek potrebujete v záhrade alebo na terase.
6. Široká škála odtieňov a vzorov. Umelý ratan je k dispozícii v rôznych odtieňoch a tvaroch. Môžete si vybrať z kresiel, stoličiek, pohoviek, veľkých rohových pohoviek, taburetiek, stolov a ležadiel.

Nevýhody umelého ratanu?

Pri výbere nábytku z umelého ratanu venujte pozornosť materiálu konštrukcie. Najlacnejšie varianty nábytku môžu mať drevenú konštrukciu, ktorá nie je veľmi odolná a navyše je nábytok ťažší. Ideálne je vybrať si taký, ktorý má hliníkovú konštrukciu. Tá je najľahšia a najodolnejšia, alebo s oceľou (pri lacných možnostiach si dajte pozor na hrdzavenie). Na nábytku sa oplatí nešetriť, ale kupovať ho od overených značiek a spoločností. Lacný umelý ratan nemusí obsahovať UV filtre a na slnku vybledne.

Dá sa umelý ratan opraviť?

Bol váš nábytok poškodený? Existuje celkom jednoduché riešenie, ako ho opraviť. Na trhu sú k dispozícii špeciálne opravné pásky z umelého ratanu. Sú úzke, dlhé a dodávajú sa v mnohých odtieňoch. K dispozícii sú aj celé opravné súpravy. Nie je potrebné hneď vymeniť celý poškodený kus za nový.

Na záver vás možno zaujíma, či je ratanový nábytok šetrný k životnému prostrediu, alebo je lepšie zvoliť prírodný ratan. Umelý ratanový nábytok je 100 % recyklovateľný a nie je taký náročný na výrobu a prepravu. Nemusíte sa teda cítiť zle, že máte doma ďalší kus plastu.

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť