Pozrite sa, ako pestovať bylinky v záhrade

21. marca 2023 ∙ 5 min čítanie

Pěstování bylinek: proč je mít na zahradě a jak o ně pečovat?

Už naše staré mamy vedeli o výhodách pestovania byliniek a v záhrade mali bylinkový záhon. Ako ich začať pestovať a ako sa o ne starať?

Prečo pestovať bylinky v záhrade?

Úprimne, nie je nič lepšie ako pocit, keď si natrháte zväzok čerstvých byliniek, ktoré dodajú vášmu vareniu arómu a chuť. Bylinky sa však dajú použiť aj na iné účely ako len na varenie. Z byliniek môžete napríklad pripravovať rôzne čaje, soli, tinktúry a oleje. Niektoré bylinky môžu tiež chrániť vašu záhradu pred škodcami. A majú jednu veľkú výhodu. Starostlivosť o bylinky je zvyčajne jednoduchá a zvládne ju aj začínajúci záhradkár.

Ako pestovať bylinky v záhrade?

Skôr ako začnete pestovať, vyberte si vhodné miesto pre bylinky. Nezabudnite, že by malo byť slnečné, pretože bylinky zvyčajne znášajú priame slnečné svetlo. Vyhnite sa miestam, ktoré sú zatienené stromami alebo kríkmi. Inak sú bylinky pomerne nenáročné a väčšina z nich nepotrebuje extra výživný substrát.

Bylinkový záhon, skalka, vyvýšený záhon

Existuje niekoľko spôsobov pestovania byliniek. Môžete im vyhradiť samostatné miesto alebo ich môžete zasadiť medzi kvety. Určite nezabudnite na dostupnosť a prístupnosť miesta. Bylinky pravidelne opeľujte, niektoré z nich je potrebné občas zastrihnúť. Ako vysádzať bylinky?

Existuje niekoľko zaujímavých tipov:

-    Vyvýšené bylinkové záhony. Tie sú ideálnou voľbou, ak sa nechcete zbytočne ohýbať pri sadení záhonov. Všetko máte pohodlne na dosah. Sú tiež riešením, ak máte v záhrade neúrodnú a silne ílovitú pôdu. Vyvýšený záhon si môžete buď kúpiť, alebo si ho vyrobiť sami. V tomto prípade si vyberte tvrdšie dreviny, ako je dub, agát alebo smrekovec. Záhon by mal mať výšku aspoň 80 centimetrov. Vyvýšené záhony sa plnia kompostom a rôznymi vrstvami, ktoré zhutnením pridávajú do pôdy živiny.



-    Bylinková skalka alebo špirála. Máte menšiu záhradu? Potom je skvelým riešením bylinková špirála. Tá vám umožní pestovať niekoľko výškových rastlín nad sebou a na malý priestor sa zmestí viac rastlín. Ak máte väčšiu záhradu, vybudujte bylinkovú skalku. Budete potrebovať väčšie kamene, medzi ktoré umiestnite bylinky. Aby ste sa k nim ľahko dostali, môžete v strede urobiť cestičku vyloženú kameňmi. Bylinkový záhon sa stane ozdobou vašej záhrady.



-    Pestovanie v starých drevených sudoch, kmeňoch stromov... Na pestovanie byliniek môžete použiť všeličo. Napríklad staré kmene stromov, ktoré roztopením dodajú do substrátu dôležité živiny. Pestovanie zeleniny vo vreciach sa v posledných rokoch stalo populárnym. A rovnakým spôsobom môžete pestovať aj bylinky. Môžete si vybrať jutové alebo plastové vrecia (tie musia mať odtok). Pestovanie vo vreciach je praktické, ak nemáte v záhrade vhodné miesto na pestovanie byliniek. Vrecia môžete tiež premiestňovať podľa slnka, počasia atď.

 

Ako a kedy sadiť bylinky?

Pred prvou výsadbou máte dve možnosti, ako začať. Zložitejším spôsobom je vypestovať si bylinky zo semien. V tomto prípade musíte počítať s časom klíčenia a rastu, kým bylinka vyrazí na záhon. Preto by ste mali začať skoro na jar. Druhou možnosťou je kúpiť si predpestované sadenice, ktoré nájdete v hobby obchodoch, záhradných centrách alebo na farmárskych trhoch.

Pred výsadbou si nakreslite plán, kde umiestnite jednotlivé bylinky. Najmä ak chcete, aby bol záhon zaujímavý na pohľad. Nezabudnite, že niektoré bylinky sú menšieho vzrastu (napr. pažítka, tymián, petržlen, majoránka) a iné, ako kôpor alebo ľubovník, si vyžadujú viac priestoru. Niektoré sú jednoročné, iné vydržia dlhšie...

Kedy vysádzať bylinky vonku?

Zvyčajne sa odporúča vysádzať bylinky na vonkajšie záhony po májových mrazoch. To znamená po Servácovi, Bonifácovi a Pankrácovi, ktoré sú v kalendári. A prečo sa im hovorí ľadoví muži? Pretože v tomto čase tradične prichádzajú posledné prízemné mrazy, ktoré sú nebezpečné pre budúcnosť plodín. Ak v týchto dňoch nemôžete vydržať siať, aspoň rastliny prikryte netkanou textíliou.

Ako sa starať o bylinky?

Odporúča sa hnojiť bylinky približne raz za dva týždne. Odporúča sa bylinky pravidelne strihať, aby lepšie rástli. Ak nepotrebujete kvety alebo semená, je vhodné ich odstrániť, aby sa rastlina zbytočne nestresovala kvitnutím.

Ktoré bylinky vybrať do záhonu?

Odpoveď by zabrala celú knihu. Vždy záleží na tom, či chcete bylinky skôr do kuchyne, alebo chcete využiť aj ich liečivé vlastnosti. Vo vašej záhrade by určite nemali chýbať bazalka, majoránka, mäta, medovka, šalvia, rozmarín, koriander, pažítka, pažítka, ľubovník, harmanček, oregano alebo levanduľa. Existujú však aj menej známe a zaujímavé druhy, ako napríklad konvalinka. Čo si teda vybrať?

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť