Pripravte bazén na novú sezónu krok za krokom

7. marca 2023 ∙ 5 min čítanie

Ako pripraviť bazén na novú sezónu ❓ | Avenberg

Tiež už s očakávaním vyzeráte začiatok kúpacej sezóny a nemôžete sa dočkať, až skočíte do vody? Ešte predtým ale nezabudnite bazén na leto poriadne pripraviť. Jedine tak si budete môcť užívať kúpanie v krištáľovo čistej vode, a navyše za prevádzku bazéna neutratíte viac, než je nutné.



Čistenie bazéna nepodceňte

Jednou z najobľúbenejších a tiež najdostupnejších variantov sú bazény nadzemné s kovovou konštrukciou a filtráciou. Je to dané ich cenou, ale aj menšími nárokmi na priestor. Napriek tomu aj nadzemné bazény poskytujú vysoký komfort kúpania, majú dlhú životnosť a kvalitné prevedenie.


Rovnako ako bazény zapustené do zeme potrebujú aj nadzemné bazény pravidelnú údržbu. Nejedná sa však o nič zložité ani časovo náročné. Platí, že čím viac starostlivosti venujete bazénu na jeseň pri jeho zazimovaní, tým ľahšie ho na jar pripravíte na novú kúpaciu sezónu.

Kedy začať bazén pripravovať?

Všeobecne sa odporúča s prípravou bazéna začať vtedy, keď voda dosahuje teplotu okolo 10 až 15 °C a ani v noci neklesá okolitá teplota pod bod mrazu. V takých podmienkach by mohlo dôjsť v bazénovej vode k množeniu baktérií. Preto je vhodné začať s jej ošetrením. Prácu vám uľahčí aj príslušenstvo k bazénu.

Ako postupovať pri čistení bazéna:


Dôkladné vyčistenie. Pokiaľ ste na zakrytie bazéna na zimu použili plachtu, opatrne ju odkryte. Skontrolujte, či sú vo vode nečistoty, prípadne v akom stave je voda. Veľký neporiadok, ako sú napríklad listy a ihličie, odstráňte sieťkou. Dno bazéna vyčistite pomocou bazénového vysávača, špeciálna bazénová chémia vám pomôže odstrániť vodný kameň, ktorý môže priľnúť na dne a stenách bazéna. Na čistenie stien vám bude stačiť hubka a čistiaci gél, ktorý nesteká a lepšie sa s ním pracuje.

Pokiaľ ste bazén na jeseň vypúšťali a uskladnili, teraz vás čaká jeho rozloženie a vyčistenie. K tomu vám pomôžu špeciálne čistiace prostriedky určené práve pre bazény.


Zapojenie bazénovej filtrácie a ďalšieho príslušenstva. Teraz je na rade pripojenie filtrácie a bazénového príslušenstva, pokiaľ ho využívate. Tým môže byť tepelné čerpadlo alebo solárny ohrev. Najprv skontrolujte, či je všetko v bezchybnej kondícii (tesnenie, potrubie a pod.), predovšetkým v prípade filtračného čerpadla. Ak je to potrebné, vymeňte piesok.

Piesok vo filtračnom čerpadle by ste mali meniť aspoň každé dva roky (v prípade silnejšieho znečistenia bazéna každú sezónu). Pokiaľ by ste používali znečistený piesok, zvýšili by sa náklady na prevádzku bazéna. Filtrácia by trvala dlhšie, bola menej kvalitná a zvýšila by sa spotreba bazénovej chémie.


Pokiaľ po sprevádzkovaní bazéna predpoveď počasia hlási mrazíky, poškodeniu bazéna a príslušenstva predídete tak, že necháte filtráciu zapnutú cez noc a voda bude prúdiť solárnym ohrevom.


Údržba bazénovej vody a jej doplnenie. Pokiaľ ste bazén vypúšťali, dopustite vodu na požadovanú výšku hladiny. Ak je v bazéne voda, spustite filtračné čerpadlo na preplach. Po napustení či dopustení je na rade kontrola kvality bazénovej vody. Ako na to?

Stav vody vám prezradia špeciálne testery na pH a chlór. Hlavná je hodnota pH, pokiaľ nie je v správnom rozmedzí, ani ďalšia bazénová chémia nebude fungovať tak, ako má. Nehovoriac o tom, že nízka hladina pH vedie k rýchlejšej korózii bazéna, vyblednutiu farieb a pod. Vysoké pH naopak spôsobuje, že voda zapácha chlórom a môže dôjsť k podráždeniu očí či kože.


Ideálna hodnota pH je od 6,8 do 7,2. Pokiaľ ste rozmedzie prekročili, upravte hodnotu pomocou prípravkov pH mínus, alebo pH plus. Potom pustite filtráciu a vodu skontrolujte za ďalších 24 hodín.


Bazénová chémia. Na dezinfekciu bazénovej vody ďalej aplikujte takzvaný chlór šok. Ten vodu zbaví rias, baktérií aj vírusov. Ideálne je po ďalších 5 dňoch zmerať pH a obsah voľného chlóru vo vode. Akonáhle máte istotu, že ste vodu zbavili všetkých nečistôt, môžete prejsť na bežnú prevádzku. Hladinu pH merajte vždy aspoň raz za týždeň a dávkujte chémiu podľa návodu.

Pokiaľ si nie ste istí, akú bazénovú chémiu budete potrebovať, starosti vám ušetrí štartovacia sada, ktorá obsahuje všetko potrebné.


TIP: Voda v bazéne zozelenala? Počas zimnej odstávky zrejme došlo k premnoženiu rias. Nebojte, ani v tomto prípade nie je nutné vodu vypúšťať. Pomôže vám takzvaný vločkovač či prejasňovač a dôkladná filtrácia.


Prečo sa oplatí prípravu bazéna na novú sezónu nepodceňovať? Jedine tak si budete môcť užiť potešenie z čistej a osviežujúcej vody a zároveň minimalizujete náklady na prevádzku bazéna. Máte na prebudenie bazéna všetko potrebné príslušenstvo, ktoré budete potrebovať?

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť