Viete, ako si vybrať skleník a začať s pestovaním?

28. decembra 2022 ∙ 8 min čítanie

Vďaka skleníku je vaša úroda bohatšia a dariť sa bude aj rastlinám, ktoré si potrpia na teplo. Pozrite sa, ako skleník postaviť a ako v skleníku začať pestovať.

Viete, ako si vybrať skleník a začať s pestovaním?

Máte radi čerstvú zeleninu, bylinky a ďalšie ovocie záhrady? Potom je najvyšší čas kúpiť si skleník. Vďaka tomu bude vaša plodina oveľa dlhšie bohatšia, rozmanitejšia a záhradkárska sezóna o mnoho dlhšia. Aký skleník si môžete vybrať a ako začať pestovať?

 

Ako postaviť skleník?

Predtým, ako začnete so samotnú skleníkovú výstavbu, určte miesto, kde ju dáte do záhrady. Malo by to byť vždy tam, kde je slnko najviac. Vyvarujte sa miest, kde tieň hodí dom alebo veľký strom. Skleník by mal byť tiež na záveterné mieste. Ak máte vybranie miesto, začnite pripravovať základy.



 

Kedy začať stavať skleník?

Dôležité je, aby vám stavbu nekomplikovalo nestále počasie. Aj z toho dôvodu sa odporúča pre stavbu skleníka skorú jeseň. Stihnete tak skleník pripraviť na jarnú sezónu a hneď sa môžete pustiť do pestovania.

Vyberieme si vhodný skleník

Našťastie, konštrukciu a krytinu skleníka je dnes možné zakúpiť v obchode alebo na internete, čo výrazne uľahčuje jeho výstavbu. Bude na vás, aby ste sa rozhodli, aký materiál skleníka si vyberiete. Ideálna je kovová konštrukcia: eloxovaný hliník alebo žiarovo pozinkovaný plech. A aký druh krytu si vybrať? Ten by mal nielen prepúšťať dostatok svetla, ale aj odolávať snehu, vetru a dažďu.

Sklenený skleník. Sklo sa vyznačuje vysokou priepustnosťou svetla a dlhou životnosťou. Je tiež ťažšie a skleník je vďaka nemu stabilnejší. Na druhej strane sa môže ľahko mechanicky poškodiť a má horšie izolačné vlastnosti.

Polykarbonátový skleník. Tento materiál má približne o 10 % nižšiu priepustnosť ako sklo. Má však lepšie izolačné vlastnosti, je odolnejší voči poškodeniu a je ľahší. To je vítané najmä pri stavbe skleníka. Na polykarbonáte sa oplatí nešetriť a nevyberať si najlacnejšie možnosti. Moderné polykarbonátové skleníky majú aj automatické otváranie na jednoduchšie vetranie.

Zaujímavý tip: Máte malú záhradu a skleník sa vám do nej nehodí? Skúste polykarbonátové parenisko.

Ako zorganizovať skleník?

Mali by sme skleník, teraz je to na usporiadaní. Umiestnenie uličky je kľúčové. To závisí od toho, aký veľký je váš skleník. Najčastejšie sa ulička umiestňuje do stredu skleníka, pričom po stranách a na konci je priestor na záhony. Ak máte väčší skleník, môžete vytvoriť dve uličky a záhony budú opäť uprostred. Veľmi vhodné sú uličky zapustené do zeme, t. j. pod úrovňou záhonov. Vtedy máte lepší prístup k odstraňovaniu buriny a ošetrovaniu rastlín.

Akú pôdu si môžete vybrať v skleníku?

Stredne ťažká hliníková pôda je vhodná na pestovanie v skleníku. Ťažká hlina si zachováva príliš veľa vody a podporuje útok rastlín húb. Pred začiatkom sezóny opravte preosiaty kompost do pôdy tak, aby rastliny mali dostatok živín. Ak sa chystáte pridať hnoj, buďte opatrní, aby bola na ňu citlivá zelenina.

 

Ako pestovať v skleníku?

Plán a stratégia sú nevyhnutné! Zaujíma vás, prečo potrebujete plán na pestovanie zeleniny? Aby ste svoj skleníkový priestor využili naozaj naplno. Vezmite si papier a ceruzku a rozvrhnite si jednotlivé záhony: kde sa čo bude sadiť a kedy sa to bude sadiť. Niektoré rastliny sa budú vysádzať na začiatku zimy, iné po príchode mrazov. Takto môžete absolvovať niekoľko vegetačných cyklov a zbierať úrodu priebežne.

 

Čo pestovať v skleníku?

Na pestovanie v skleníku sú vhodné paradajky, uhorky, paprika alebo feferónky. Reďkovky, šalát alebo žeruchu môžete vysádzať už v marci. V skleníku však môžete pestovať aj vinič, ktorý vďaka tomu, že sa zakoreňuje, ponecháva priestor pre iné rastliny. Cibuľu, mrkvu a kaleráb môžete vysádzať aj pod paradajky a uhorky.

TIP NA ZÁVER: V skleníku nemusíte pestovať len to, čo sa dá zjesť, ale aj to, čo vás môže tešiť. Potešia sa sukulenty aj orchidey. Okrem toho je to dobré miesto, kde môžu niektoré druhy rastlín pohodlne prezimovať.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť